در این سن فرزند شما آخرین سال‌ های کودکی اش را سپری می کند و کم‌ کم باید آماده دوران بحرانی بلوغ شود. از طرفی سرعت و مهارتِ خواندنِ کودک شما بیشتر شده و به گنجینه لغات ارزشمندی دست یافته و درک او از معانی اصطلاحات افزایش پیدا کرده است. با توجه به دو ویژگی ذکر شده، در این مقاله به موضوعِ کتاب مناسب برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال خواهیم پرداخت‌. همراه سایت کتاب و کودک باشید.

کتاب مناسب برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال

معرفی کتاب مناسب برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال

1. کتاب های تاریخی و اسطوره ای

کودکان در این سنین با مفهوم زمان و مکان آشنایی کامل یافته اند و برای افزایش اطلاعاتشان در مورد اتفاقات گذشته، بهتر است کتاب های تاریخی مناسب سنشان را بخوانند.
 
کتاب های تاریخی و اسطوره ای یک نمونه از کتاب مناسب برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال است به این دلایل که :
  • به فرزند شما کمک می کند اتفاقات روزمره و محیط اطرافش را تحلیل کند و بداند چطور ریشه اتفاقات و مشکلات را در گذشته پیدا کند.
  • این توانایی را برای فرزند شما فراهم می کند تا در تعامل و رفتار انسان ها کاوش کند و به تحلیل آن بپردازد.این کتاب ها تاریخ را به شیوه ای جذاب تر و به یاد ماندنی تر آموزش می دهد و باعث  شکل گیری علاقه به این موضوع مهم و حیاتی می شود. 
  • با توضیحاتی راجع به گذشتگان، زمینه را فراهم می کند تا کودکان با گذشتگان خود بیشتر آشنا شوند و شکاف های نسلی را کمرنگ تر می کند. 
  • قوه ی تخیل را درگیر می کند و و به خلاقیت او می افزاید.

دوره های هزاردستان را از دست ندهید!

2. کتاب های علمی

کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال کتاب هایی دوست دارند که به آنها راجع به محیط اطرافشان اطلاعات سودمندی بدهد. همچنین برای رشد دیدگاه کودکان نسبت به محیط اطراف و جهان پیرامون، تهیه این نوع کتاب ها سودمند می باشد.
 
از ویژگی های کتاب ها علمی که جز کتاب مناسب برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • علم کودکان را در زمینه های علمی مختلف از جمله فیزیک، شیمی، ریاضی و زیست شناسی افزایش می دهد و آنها را به درک والاتری از محیط اطراف خود می رساند.
  • مهارت های خواندن و نوشتن آنها را تقویت می کند.
  • یک محرک عالی که ذهن آنها را به چالش وا می دارد که جهان هستی چگونه است و پدیده های علمی چگونه اتفاق می افتند.
  • همچنین اگر فرزند شما استعداد و علاقه ویژه ای در این زمینه داشته باشد در مرحله اول به کشف این استعداد کمک می کند، در مرحله دوم آن را پرورش می دهد و به کمال می رساند. همچنین او را برای حفظ دروس مربوطه در مدرسه آماده تر می کند.
کتاب های علمی

3. کتاب های زندگی نامه 

خواندن زندگی نامه افراد موفق برای هر سنی می تواند جذاب و گیرا باشد. اما در سن 10 تا 12 سال تاثیر به خصوصی دارد زیرا در سن کم آنها را با تجربیاتی که سال ها صرف به دست آمدنش شده آشنا می کند و به آنها کمک می کند با چالش های زندگی رو به رو شوند و چگونگی بروز عکس العمل مناسب در هر موقعیت را به آن ها یاد می دهد.
 
یک کتاب مناسب برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال در حوزه زندگی نامه :
  • آنها را با افرادی که می توانند یک الگوی مثبت باشند مواجه می کند و اتفاقات جالب زندگی آنها را به رایگان در اختیارشان قرار می دهد.
  • مهارت دیدگاه چند جانبه را نیز در آنها تقویت می کند به عبارتی دیگر کودکان در خلل زندگی نامه می آموزند به یک مسئله از جوانب مختلف نگاه کنند تا به جواب برسند و بعد از مدت کوتاهی ناامید نشوند.

4. کتاب های ماجراجویانه

به دلیل اینکه ناشناخته های دنیا برای کودکان در این سن بسیار زیاد هستند و اکثر کودکان در تلاشند تا ناشناخته ها را کشف کنند و بشناسند، کتاب های ماجراجویی می تواند بسیار برای‌ کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال دلچسب و لذت بخش باشد‌. این کتاب ها به کودکان کمک می کنند تا دنیاهای جدید و مختلف را بشناسند، خلاقیت و تخیل خود را تقویت کنند و همچنین به آنها این امکان را می دهد تا با شخصیت های جذاب و قهرمانان پرطرفدار در داستان هایشان ارتباط برقرار کنند.
 
علاوه بر این به دلیل دنباله دار بودن کتاب های ماجراجویانه و چند جلدی بودن آن ها، عطش کودکان برای شنیدن ادامه داستان افزایش می یابد، و آنها را برای وقت گذرانی بیشتر با کتاب ها ترغیب می کند، در نتیجه آنها به کتاب خوانانی قهار تبدیل می شوند. پس کتاب های ماجراجویانه را در لیست کتاب مناسب برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال قرار دهید.

5. کتاب هایی با موضوعات متنوع

کتاب‌ های کودکان باید تنوع داشته باشند زیرا هر کودکی سلیقه و علایق مخصوص به خود را دارد و برای کشف این علاقه نیاز است تا کتاب های مختلفی در اختیارشان قرار دهیم‌. در نتیجه اگر فرزند شما به یک کتاب علاقه ای نشان نداد در مسیر علاقمند کردن او به کتاب ناامید نشوید. تنها کافیست کتابی با موضوع دیگری که کتابی مناسب برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال است، به او پیشنهاد دهید. اگر تازه اول راه هستید و برای انتخاب کتاب کمی سردرگم هستید، می توانید از خود او کمک بگیرید. نظرش را راجع به موضوعات مختلف بپرسید و یا سعی کنید در طی گفت و گو علایق او را کشف کنید.

6. کتاب هایی راجع به سن بلوغ

با توجه به این موضوع که بسیاری از دختران در سن ۱۲ سالگی پا به سن بلوغ می گذارند، و پسران نیز باید کم کم آماده پذیرش این تغییر در خود شوند، کتاب هایی با این مضمون می تواند بسیار مناسب باشد‌. با کمک این کتاب ها می توانید آنها را برای تغییراتی که به زودی برایشان رخ خواهد داد آماده کنید و کمک کنید تا ساده تر با این مسئله کنار بیایند، راحت تر بتوانند سختی های این سن را بپذیرند و بهتر از پس چالش های آن بر بیایند.

سخن آخر

با توجه به این موضوع که در سن ۱۰ تا ۱۲ سالگی گرایش های فردی کودکان مشخص خواهد شد؛ توصیه می شود کتاب هایی با موضوعات مختلف مانند تاریخی و اسطوره ای، داستانی، علمی، زندگی نامه، تخیلی، شعر و… را در اختیار آنها قرار دهید تا بتوانند راحت تر به علاقمندی های مطالعاتی خود پی ببرند و از این سن تبدیل به یک کتابخوان قهار شوند. کودکان با توجه به سپری کردن آخرین سال‌ های کودکی خود و آمادگی برای قدم گذاشتن به سن نوجوانی، باید در مسیر درستی قدم بگذارند و کتاب و کتابخوانی قطعا درست ترین قدم در مسیر خوبی هاست.
4/5 - (32 امتیاز)