چطور تاریخ را برای کودکان شیرین کنیم ؟

یکی از خسته کننده ترین درس هایی که در مدرسه خوانده ایم، متاسفانه درس تاریخ است. حدس می زنید چرا؟
یکی از دلایل آن می تواند این باشد: کسانی که کتاب های تاریخ را نوشته اند، صرفا به ثبت یک سری اتفاقات و شخصیت های تاریخی پرداخته اند؛ به عنوان مثال اسم افراد تاثیرگذار در تاریخ، اسم شاه ها، سلسله ها و یک سری اتفاقات مهم. یعنی کاملا نگاه علمی داشته اند. در نتیجه حفظ کردن و بعد امتحان دادن این مطالب برای ما که هنوز در سن کودکی به سر می بردیم واقعا خسته کننده بود.

از طرف دیگر این درس یکی از مهم ترین درس هایی است که کودکان باید فرا بگیرند زیرا باید با هویت شان و گذشته شان آشنا بشوند و بدانند که از کجا آمده اند. به ویژه برای کودکانی که در ایران، در کشوری با این تمدن متولد شده اند. پس باید چه کرد؟ چطور می توانیم با تاریخ آشتی شان بدهیم؟

چطور تاریخ را برای کودکان شیرین کنیم ؟

برای کودکان بالای 7 سال، باید اتفاقات تاریخی و شخصیت های مهم را در قالب قصه تعریف کنیم؛ یعنی همراه با لذت بردن از خواندن و شنیدن قصه و داستان، با گذشته ی خود آشنا بشنوند و بدانند که چه افرادی چه تاثیری در پیشرفت کشورشان گذاشته اند.
در دوره ی هزاردستان ایران زمین یکی از بخش های مهم این قسمت قصه و داستان های تاریخی است که ما با کمک آن کودکان را با پیشینه شان آشنا می کنیم و کمکشان می کنیم که با تاریخ آشتی کنند .

چطور تاریخ را برای کودکان شیرین کنیم؟

نویسنده : فاطمه معدنی

مطالب پیشنهادی :

چرا باید کودکان را با هویت ملی شان آشنا کنیم؟

حفظ حافظه تاریخی برای کودکان و نوجوانان

تقویت مهارت تصمیم گیری در کودکان با داستان های تاریخی

امتیاز دهید