این سنین، دوره ای جدید و مهم در رشد کودکان محسوب می شود چرا که با زمان ورود آنها به پیش دبستانی و مدرسه همراه است. از آنجا که این دوران زمانی است که کودکان برای اولین بار در محیط مدرسه قرار می گیرند، حساسیت و اهمیت زیادی دارد و با توجه به اینکه کودکان در این محیط مجبور به رعایت قوانینی جدید و سختگیرانه هستند، معمولا جذابیت چندانی برایشان ندارد. شما می توانید به کمک کتاب مناسب برای کودکان 6 و 7 سال، اطلاعاتی در مورد سوادآموزی، یادگیری، پیداکردن دوستان مختلف در محیط مدرسه و… به فرزندتان منتقل کنید و کودکان را علاقمند به مدرسه رفتن و آموختن کنید. 

کتاب مناسب برای کودکان 6 و 7 سال

موضوعات کتاب مناسب برای کودکان 6 و 7 سال

۱. کتاب‌ هایی با موضوع وابستگی به مادر

کودکان در این سن بسیار به مادرشان وابسته هستند و مدرسه برای آن‌ ها، فضایی جدید است که ممکن است با تغییر محیط و جدایی از خانه و مادرشان، دچار اضطراب شوند. امکان دارد برخی از کودکان به دلیل وابستگی شدید در مدرسه دلتنگ مادرشان شوند، گریه کنند یا رفتارهایی ناشی از اضطراب نشان دهند. اما باید توجه داشت که در اکثر موارد، با کمک کادر مدرسه و ارتباط موثر مدرسه با خانواده ها، کودکان به محیط جدید عادت می کنند و به تدریج از اضطراب و دلتنگی برای مادرشان کاسته می شود.
 
همچنین، با ایجاد روال منظم و فعالیت‌های جذاب در مدرسه، کودکان می‌توانند به سرعت با محیط و فرآیند آموزشی مدرسه آشنا شوند و از تجربه ای مثبت برای یادگیری و رشد خود بهره‌مند شوند. به طور کلی تجربه دلتنگی و اضطراب در این سنین امری طبیعی است و شما می توانید با خواندن کتاب هایی با این مضمون این مشکل را بر طرف کنید؛ یعنی کتاب هایی با موضوع عشق و علاقه همیشگی والدین به فرزندان، اطمینان خاطر از دوست داشته شدن آن ها توسط شما با خواندن کتاب مناسب برای کودکان 6 و 7 سال با این موضوع، به کودکان خود نشان دهید که هیچ گاه آنها را ترک نخواهید کرد و آنها به هیچ عنوان تنها نخواهند ماند. 
کتاب‌ هایی با موضوع وابستگی به مادر

۲. کتاب هایی با موضوع دوستی و دوست یابی

《با من دوست میشی؟》هرگاه این جمله را از کودکی شنیدید بدانید که او در ارتباط برقرار کردن با دیگران مهارت لازم و کافی را دارد. اما اگر کودک شما علاقه ای به دوست یابی نداشت کتاب هایی با موضوع آموزش مهارت های ارتباطی برای او تهیه کنید؛ چرا که کودکان در این مرحله از زندگی بطور رسمی وارد جامعه می شوند و نیاز به آموزش دوست یابی دارند.
 
دوست یابی نه تنها به کودکان کمک می کند روابطشان را با دیگران بهبود ببخشند بلکه باعث می شود به شناخت خوبی نسبت به خود نیز دست یابند‌. همچنین این کتاب ها به کودکان ۶ و ۷ ساله کمک می کند تا در محیط مدرسه هم بهتر عمل کنند و از دوستانشان ایده بگیرند.
کتاب هایی با موضوع دوستی و دوست یابی
چگونه در ایجاد عشق به مطالعه در کودکان والد موفقی باشیم؟

۳. کتاب هایی با متن کم و ساده

《من می تونم بخونم!!!》این جمله، جمله ای است که همه ما تجربه گفتن آن را داشته ایم و تقریبا همیشه هم با فریاد و احساس شادی و موفقیت تکرار نشدنی همراه بوده است. می دانیم که این حس خوشایند تکرار نشدنی به دلیل کسب توانایی خواندن در سال اول ورود به مدرسه است و برای همه کودکان جذاب می باشد.
 
پیشنهاد می کنیم کتاب مناسب برای کودکان 6 و 7 سال که از نظر خوانایی و مفهومی برای فرزندتان دشوار نباشد، تهیه کنید. سپس او را تشویق کنید تا روزی چند صفحه (با توجه به توانایی و میزان علاقه فرزندتان) یا روزی ۳۰ دقیقه ( تا زمانی که خسته نشود) را به خواندن کتاب های ویژه خودش اختصاص دهد. با این روش نه تنها روخوانی و مهارت نوشتاری او بهبود می یابد و تشویق به تمرین بیشتر می شود، بلکه دایره لغات او نیز گسترش می یابد و مفاهیم را زودتر می آموزد.
 
نکته مهم برای والدین و معلمان گرامی:
اگر تمایل دارید این احساس خوب را برای کودکان به ارمغان بیاورید، کتاب های کوتاه و با متن و کلمات ساده تهیه کنید تا این عزیزان با خواندن سریع و راحت آنها اعتماد به نفس خوبی پیدا کنند.
کتاب هایی با متن کم و ساده

۴. داستان های طنز و حیوانات سخنگو

 
کودکان ۶ و ۷ ساله در دورانی هستند که به دنبال تجربه‌های جدید و جذاب اند. داستان‌های طنز و با موضوع حیوانات سخنگو، به دلیل محتوای خنده داری که دارند، بیشتر آن‌ها را به خود جلب می‌کنند. 
این داستان ها به کودکان کمک می‌کنند که ماجراها و اتفاقات را از زبان حیوانات بشنوند و با مسائل و مشکلاتی که در دنیای طبیعت وجود دارد، آشنا شوند. داستان‌های طنز و حیوانات سخنگو این قابلیت را دارند که به کودکان مفاهیمی مانند دوستی، همدلی، احترام و دیگر ارزش‌های اجتماعی و اخلاقی را بطور غیر مستقیم آموزش دهند. این داستان‌ها به کودکان نشان می‌دهند که چگونه باید با دیگران رفتار کنند و با دیگران به خوبی همکاری کنند. بنابراین داستان های طنز را در لیست کتاب مناسب برای کودکان 6 و 7 سال خود قرار دهید.
داستان های طنز و حیوانات سخنگو

۵. داستان هایی با پایان خوش

کودکان در دوران کودکی خود، به دنبال تجربه احساسی‌های مثبت و ارضای نیازهای خود هستند. پایان خوب و خوشایند کتاب‌های کودکان، به کودکان احساس رضایت، شادی و امنیت می‌دهد و به آن ها این پیام را می دهد که: دنیا جای امنی برای توست، نگران نباش.
پایان خوب و خوشایند کتاب‌های کودکان، به کودکان احساس موفقیت و خودکارآمدی می‌دهد. این احساس به آن‌ها کمک می‌کند تا در روابط خود با دیگران و در مواجهه با چالش‌های زندگی، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند.

چه کتاب هایی را برای کودکان ۶ و ۷ سال تهیه نکنیم ؟

نمی توان کتاب های تاریخی را جز کتاب مناسب برای کودکان 6 و 7 سال قرار داد زیرا این کودکان در دورانی هستند که عمدتاً به دنبال تجربه‌های جذاب و تفریحی هستند و ممکن است کتاب های پیچیده تاریخی، ادبی و علمی برای شان سنگین و ثقیل باشد. از طرفی از آنجا که کتاب‌های ادبی، تاریخی و اسطوره‌ای مخصوص کودکان نیستند و مربوط به دوران‌ها و مکان‌هایی هستند که برای این کودکان ناآشنا هستند، احساس نزدیکی و ارتباط مستقیم با موضوعات کتاب پیدا نمی‌کنند و این باعث می‌شود که برایشان جذابیت نداشته باشد.

اما چه باید کرد؟

چنانچه کودک ۶ و ۷ ساله دارید و علاقمندید که او را با داستان‌های ادبی، تاریخی و اسطوره‌ای آشنا کنید باید این داستان ها را ساده سازی کنید و در قالب قصه و با فعالیت های خلاقانه و بطور غیرمستقیم با کودکان کار کنید.
در دوره هزاردستان کودکان به طور غیرمستقیم و با زبانی ساده با تاریخ، فرهنگ و هنر ایران زمین آشنا می‌شوند.

سخن آخر

در این مقاله به موضوع کتاب مناسب برای کودکان 6 و 7 سال پرداختیم. این سن از یک جهت بسیار مهم و حائز اهمیت است؛ به دلیل آشنایی تازه با الفبای فارسی، خواندن و همچنین تجربه محیط و احساسات جدید باید در گزینش کتاب مناسب دقت زیادی به خرج دهید. زیرا تنها یک کتاب نامناسب می تواند فرزند شما را برای همیشه از کتاب و کتابخوانی دلزده کند.
4.2/5 - (31 امتیاز)