اهمیت کتاب در افزایش و تقویت مهارت‌های حرکتی و دیداری کودکان و هم چنین رشد زبانی آن ها بر کسی پوشیده نیست اما انتخاب کتاب برای کودکان باید براساس بازه سنی صورت گیرد. برای کودکان زیر 3 سال  کتاب هایی مانند کتاب‌های پارچه‌ای، کتاب‌های مقوایی، کتاب‌های سفره‌ای، کتاب‌هایی با متن‌های کوتاه و کلمات محدود، کتاب هایی با تصویرگری ساده و رنگ های تخت مناسب هستند زیرا علاوه بر این که مهارت دیداری کودک را تقویت می کنند بلکه می توانند از همان سن، سواد بصری کودک را نیز افزایش دهند. در این مقاله از سایت کتاب و کودک علاوه بر  معرفی کتاب مناسب برای کودک زیر 3 سال به نکاتی که باید در تهیه یک کتاب برای کودکان در این بازه سنی  توجه کنید نیز پرداخته ایم. 

 

کتاب مناسب برای کودک زیر 3 سال

شناخت دنیا با کتاب

شما چقدر با دیدن سیب زرد تعجب می کنید؟!!! مشخص است  که تعجب نمیکنید چرا که از کودکی آنقدر سیب زرد دیده اید که تعجبی برایتان ندارد؛ ولی برای کودکان زیر 3 سال که مدام  در حال کشف دنیای اطرافشان هستند هر رنگ و هر شکلی جذابیت و شگفتی دارد.

بنابراین شما باید برای کودکان این سنین کتاب هایی تهیه کنید که به آنها در کشف محیط اطراف کمک کند و باعث ایجاد شناخت بهتر دنیای پیرامون شود.  این دسته از کتابها به کودکان کمک می کنند که   بتوانند با  بخش های مختلف محیطی که زندگی می کنند، مفهوم خانواده، دوست و اطرافیان و همچنین هویت خودشان  سریعتر و بهتر  آشنا شوند  که این شناخت به رشد ذهنی، فکری، احساسی و  جسمی آنها بسیار کمک می کند.

کتاب مناسب برای کودک زیر 3 سال می تواند  موضوعاتی مانند اعضای خانواده، اعضای بدن، آشنایی با میوه ها و خوراکی ها، وسایل مختلف، مکان های متفاوت ،  حیوانات و حشرات داشته باشند.

لذت موسیقی با   کتاب کودک

آیا کسی را می شناسید که از شنیدن موسیقی لذت نبرد؟ به جرات میتوانم بگویم نه، چون احتیاج به شنیدن موسیقی از زمان تولد درون همه انسان ها وجود دارد، تنها  در هر سنی این نیاز به روش خاصی برآورده می شود. 

به همین دلیل از آنجایی که کتابهای  شعر و لالایی، آهنگین، موزون و دارای ریتم و موسیقی هستند، شنیدنشان برای این کودکان یعنی 0 تا 3 سال بسیار لذت بخش است. همچنین این کتابها باید علاوه بر آهنگین بودن، ساده و قابل فهم باشند.

آقای محمود کیانوش (پدر شعر کودک ایران)، در مورد شعر کودک اعتقاد دارند که  “اشعاری که برای کودکان سروده می شود شبیه اسباب بازی هستند که با کلمات ساخته می شوند. این کلمات به تخیل کودکان بال پرواز می دهند. کودکان می خواهند این اشعار را بخوانند، با آن برقصند و بازی کنند. این اشعار باید موزون، رنگی و ساده باشند و کمک به کشف محیط اطراف کنند؛ مانند اسباب بازی ها”

برای آشنایی بیشتر با افزایش خلاقیت کودک خود، دوره های مخصوص کودک را از دست ندهید! 

زبان آموزی با کتاب کودک

آیا تا به حال دقت کرده اید چه چیزی باعث می شود یادگیری یک زبان جدید، هنر و یا هر حرفه ای سریعتر و بهتر صورت گیرد؟ بله  تکرار و تکرار و تکرار…

یادگیری کلمات جدید و صحبت کردن از اولین مهارت های زندگی هر شخصی است. شما می توانید با خواندن کتاب هایی که قطعات تکراری دارند، به فرزندانتان هم کلمات و جملات جدید آموزش دهید و هم آنها  را به مطالعه علاقمند کنید. بنابراین یکی دیگر از کتاب مناسب برای کودک زیر 3 سال   کتابی است که با تکرار یا چند موضوع دایره واژگان کودکان را افزایش می دهد.

کتاب مناسب برای کودکان 0 تا 3 سال

کتاب های  نوزادان

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که  مگر نوزادان شناختی از کتاب دارند؟ در واقع کودکان نوزاد تا سه سال درکشان از کتاب همانند کودکان بزرگتر و  همچنین بزرگترها نیست. آنها صرفا به کتاب به عنوان یک وسیله و سپس اسباب بازی می نگرند و هدف ما از تهیه کتاب برای کودکان آشنا کردن آنها با ساختار کتاب است. به علاوه برای کودکان نوزاد تا شش ماه می توان کتاب های  مخصوصی  که کتاب های سیاه و سفید نام دارند نیز تهیه کرد چرا که تحقیقات نشان داده اند این دسته از کتاب ها به دلیل رنگ های متضادی که دارند، حس دیداری کودکان را تقویت می کنند و کتاب مناسبی برای کودک زیر 3 سال هستند .

کتاب بمناسب برای نوزادان
کتاب مناسب برای کودکان زیر سه سال

اهمیت تصویر در کتاب کودک 

مطمئنا تا بحال بنرهای تبلیغاتی بسیاری دیده اید؛ کدام گزینه شما را بیشتر به خود جلب میکند: متن یا تصویر؟  بله تصویر.

خصوصیت ذهن انسان به صورتی است که همیشه تصویر برای او جذاب بوده؛  تصور کنید این موضوع در مورد شما که توانایی خواندن دارید صدق می کند و حال کودک نوپایی را در نظر بگیرید که از خواندن هیچ نمی داند و به بیانی با تصاویر زندگی می کنند.

کودکان زیر سه سال به کتابهایی نیاز دارند که بیشتر تصویر داشته باشند و تصاویر آن هم خیلی ساده باشند و پیچیدگی هنری نداشته باشند.

کتاب مناسب برای کودکان 0 تا 3 سال

جنس کتاب کودک

فرض کنید که شخصی به شما یک هدیه می دهد و درمورد آن هیچ توضیحی نمی دهد، وقتی آن را باز می کنید نمی دانید که چیست، چطور کار می کند و چطور میشود از آن استفاده کرد و برای دانستنش هم بسیار کنجکاو هستید.

پس آنقدر با آن کلنجار می روید که ناخواسته جعبه شما متلاشی می شود،  در این لحظه چه حسی به شما دست می دهد؟  غمگین و  عصبانی می شوید و  از کسی که برایتان هدیه آورده و توضیحی نداده دلخور می شوید و  دیگر هیچ گاه سراغ آن جعبه نمی روید.

کتاب هم برای کودکان مانند این جعبه جادویی است. شما هم باید طرز استفاده از آن را در عمل به کودکان آموزش دهید و هم با تهیه کتابهای با صفحات مقوایی یا کتاب های حمام به کودک اجازه دهید که خود جعبه جادویی شان را کشف کنند. کتابهای کاغذی به دلیل اینکه زود پاره و خراب می شوند ممکن است کودکان را دلزده کنند.

 

کتاب مناسب برای کودکان 0 تا 3 سال
کتاب مناسب برای کودکان 0 تا 3 سال

سخن آخر

کتاب بخش مهمی از زندگی افراد خلاق و متفکر است بنابراین برای آنکه کودکانی کتابخوان و با درک و قدرت تجزیه و تحلیل بالا داشته باشیم باید آنها را از زمان تولد و حتی در دوران جنینی  با کتاب  آشنا کرده و برای آنها کتاب های مناسب سن شان تهیه کنیم. در زیر به معرفی چند  کتاب مناسب برای کودک زیر 3 سال اشاره شده است: 

  1. کتابهای شناخت دنیای اطراف
  2. کتابهای شعر و ریتمیک
  3. کتابهای سیاه و سفید برای نوزادان
  4. کتابهای با قسمت های پر تکرار
  5. کتابهایی با تصاویر درشت و واضح
  6. کتابهای حمام یا با صفحات سخت
4/5 - (31 امتیاز)