تقویت مهارت تفکر انتقادی در کودکان با داستان های تاریخی

در طی سال ها تجربه ای که در زمینه ی پرورش خلاقیت کودکان دارم اطلاع دارم که بسیاری از شما به عنوان والد یا معلم و مربی علاقه دارید کودکان و دانش آموزانی تربیت کنید که تفکر خلاق و تفکر انتقادی داشته باشند. اما تفکر انتقادی یعنی چه و چطور می توانیم آن را در کودکان تقویت کنیم؟

تقویت مهارت تفکر انتقادی کودکان با قصه های تاریخی

تفکر انتقادی یعنی…

تفکر انتقادی یعنی هر مسئله ای را همان طور که هست نپذیریم بلکه در مورد آن فکر کنیم، تجزیه و تحلیل کنیم و بعد نظر خودمان را با دلیل و استدلال ارائه دهیم.
یکی از راه هایی که می توانید تفکر انتقادی فرزندتان را پرورش دهید استفاده از داستان های تاریخی است. اما چگونه؟ همان طور که می دانید تاریخ پر از اتفاقات مختلف است. در همه جای تاریخ رد پای تصمیمات درست و اشتباهی که بسیاری از افراد گرفته اند، بر سرنوشت و آینده ی یک ملت باقیست. چه در جهت مثبت، چه در جهت منفی.

تقویت مهارت تفکر انتقادی کودکان با قصه های تاریخی

چگونه قصه های تاریخی به کمک کودک ما می آیند؟

شما می توانید داستان های تاریخی را برای فرزندتان بخوانید و سپس بپرسید به نظر تو تصمیمی که گرفته شد درست بود ؟ آیا کاری که این فرد انجام داد اشتباه بود ؟

فراموش نکنید حتما در مورد چرایی جوابشان بپرسید تا کودکتان به چالش بیوفتد و صرفا نگوید که تصمیم درستی بود یا اشتباه. در عوض تفکر کند، تجزیه و تحلیل کند و دلیل خود را توضیح دهد. سپس وارد گفت و گو شوید.
این تمرین به رشد تفکر انتقادی کودک شما کمک بسیاری خواهد کرد.

تقویت تفکر انتقادی کودکان با قصه های تاریخی

نویسنده : فاطمه معدنی

 

مطالب پیشنهادی:

چطور تاریخ را برای کودکان شیرین کنیم؟

چرا باید کودکان را با هویت ملی شان آشنا کنیم؟

حفظ حافظه تاریخی برای کودکان و نوجوانان

امتیاز دهید