اگر کودک 0 تا 2 سال دارید و قصد علاقمند کردن او به کتاب را دارید، بهترین روش تهیه کتاب های شعر و ریتمیک است. و اینکه فرزند خود را در آغوش بگیرید و کتاب برایش بخوانید. اما سوالی که پیش می آید این است که چه نوع کتاب های شعر و ریتمیک برای کودک خردسال شما مناسب تر است. در ادامه مقاله سایت کتاب و کودک به بررسی  کتاب مناسب کودکان زیر 2 سال پرداخته شده است. 

کتاب مناسب کودکان زیر 2 سال

کودکان زیر ۲ سال چه کتاب ھایی دوست دارند؟

در چند ماه اول زندگی، کودک شما فقط دوست دارد صدای شما را بشنود. بنابراین میتوانید تقریبا  ھر نوع کتابی برای او بخوانید، اما اگر در این مسیر کمی جدی تر ھستید و قصد علاقمند کردن او به کتاب را دارید، می توانید کتاب های شعر و ریتمیک (آھنگین) که کتاب مناسب کودکان زیر 2 سال است (کتاب ھایی با آواز، آھنگ و قافیه) را برای فرزند خود تهیه کنید.

ھمانطور که کودک شما به مرور علاقه بیشتری به نگاه کردن پیدا میکند، می توانید کتاب ھایی با تصاویر  ساده و متون کوتاه برای او بخوانید. فراموش نکنید ھنگام کتابخوانی حتما فرزند خود را در آغوش بگیرید و ھم زمان با نشان دادن تصاویر کتاب، متن آن را با صدای بلند برای او بخوانید ( ترجیحا صدای شما با لحن و ریتم مناسب ھمراه باشد).

چرا باید ھنگام کتاب خوانی کودک را در آغوش بگیریم؟

در آغوش گرفتن فرزند خود در هنگام کتاب خوانی چندین مزیت دارد:

 • فرزندتان  را با کتاب آشنا می کنید.
 • کودک شما اولین تجربه ھای کتابخوانی خود را با گرمای محبت شما تجربه می کند.
 • ذوق و علاقه به شعر و موسیقی را در او تقویت می کنید.
 • این کتاب ھا به دلیل تکرار ھایی که دارند، به یادگیری کلمات و رشد دایره لغات کودک شما کمک بسیاری می کنند.
بنابراین علاوه بر اهمیت تهیه کتاب مناسب کودکان زیر 2 سال، در آغوش گرفتن فرزند نیز می تواند در افزایش هوش کودکان موثر باشد.
کتاب خوانی برای کودک

معرفی کتاب مناسب کودکان زیر 2 سال

سعی کنید برای فرزندتان کتاب ھایی با صفحات سخت یا کتاب ھای حمام تھیه کنید. کتاب ھای حمام چند ویژگی مثبت دارند:

 1. کاغذی نیستند، پس احتمال بریدگی و زخم وجود ندارد.
 2. جنس صفحات کتاب از پلاستیک است پس به راحتی می توانید آن را بشویید و نگران ریختن آب، غذا و یا ھر خوراکی دیگر بر روی کتاب نباشید.
 3. به دلیل قابل شست و شو بودن کتاب، از بابت در دھان گذاشتن کتاب توسط کودک خردسال خود، نگران نخواھید بود.

بعد از تھیه کتاب مناسب کودکان زیر 2 سال؛ کتاب ها را در اختیارشان قرار دھید تا ورق بزنند زیرا این گونه می توانند در امنیت و صحت کامل با ساختار کتاب آشنا شده و با آن ارتباط برقرار کنند.

می دانستید با روش درست کتابخوانی می توانید هوش کودکان را افزایش دهید؟ مباحث دوره هوش ساز  را از دست  ندهید. برای اطلاع بیشتر اینجا کلیک کنید.

فواید آشنا کردن کودکان زیر ۲ سال با کتاب

اآشنا کردن فرزند خود با کتاب مناسب کودکان زیر 2 سال دارای فواید موثری است که میتوان به :
 • تحریک شدن مغز کودک با تصاویر و رنگ ھای موجود در کتاب،
 • تقویت مھارت ھای شناختی و ھوش ھیجانی کودک،
 • تقویت قوه ی تخیل کودک،
 • رشد مهارت زبانی و گوش کردن، تقویت حافظه و واژگان و افزایش درک کودک از کلمات،
 • معرفی و شناخت اعداد، حروف، رنگ ھا و اشکال به کودک،
 • دریافت اطلاعات در مورد دنیای اطراف توسط نوزاد
اشاره کرد.

تاثیر کتابخوانی برای نوزادان

کتابخوانی برای کودکی که ھنوز نمی تواند صحبت کند کاری بیھوده نیست، ممکن است تصور کنید کتاب خواندن در این سن کم تاثیر چندانی بر روی فرزند شما نخواھد داشت اما این یک تصور اشتباه است. به 2 دلیل علمی خواندن کتاب مناسب کودکان زیر 2 سال برای نوزادان بسیار مهم است.

1. تاثیر مثبت خواندن کتاب و قصه حتی در دوران بارداری، زمانی که کودک ھنوز به دنیا نیامده، کاملا اثبات شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله روش های پرورش کودک باهوش در دوران بارداری مراجعه نمایید.

2. طبق آخرین تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، شروع زود ھنگام کتابخوانی بسیار مھم است زیرا ریشه ھای زبان در مغز کودک قبل از اینکه بتواند صحبت کند, در حال رشد است و او ھر کلمه ای را که می شنود یاد می گیرد، حتی اگر  نتواند آنھا را به زبان بیاورد.

دکتر ویبل میگوید: نوزادان ممکن است متوجه نشوند که شما چه میگویید، اما ھمچنان میتوانند ریتم، آھنگ ھا و انحرافات صدای شما را درک کنند. تحقیقات نشان میدھد که ھرچه کودک بیشتر در معرض کلمات قرار گیرد، آمادگی بیشتری برای شروع به خواندن دارد.

ولی خواندن کتاب مناسب کودکان زیر 2 سال، راه و روش مخصوصی وجود دارد. طبیعتا با فرزند نوپای خود نباید مانند یک بزرگسال رفتار کنید. قرار نیست شما کتاب بخوانید و او دست به سینه گوشه ای بنشید و گوش بسپارد! باید کمی پویاتر عمل کنید.

برای مثال از حدود ۱۲ ماھگی، کمی بیشتر وقت بگذارید و با او وارد گفت و گو شوید. می توانید سوالات ساده ای در مورد تصاویر کتاب بپرسید، مثلا “ماه کجاست؟” یا “چه کسی پشت درخت پنھان شده است؟” سپس نظاره گر باشید که آیا کودک شما به چیزی اشاره می کند؟ عکس العمل خاصی نشان می دھد؟ یا خیر. این تعامل به تقویت تفکر و مھارت ھای زبانی کودک نوپای شما کمک بسیار خواھد کرد.

حدود ۱۸ تا ٤۲ ماھگی می توانید کم کم از داستان ھای طولانی تر (حتی شاید با صفحات کاغذی، ھر چند با نظارت کامل شما) با طرح ھای پیچیده تر استفاده کنید. وجود طنز در کتاب را فراموش نکنید.

کتابخوانی برای نوزادان

سخن آخر

ھنوز کاملا قانع نشده اید که چرا باید کتاب مناسب کودکان زیر 2 سال را برای فرزند خود بخوانید؟ اجازه دھید آخرین تلاشم در این زمینه را تقدیم حضورتان کنم. کتابخوانی ورزشی برای مغز است، کتابخوانی یک نوع سرگرمی است که به نسبت فواید سرشار آن، ھزینه کمی دارد. کتابخوانی توانایی تمرکز را ارتقا می دھد، کتابخوانی به خواب بھتر فرزند شما کمک می کند، کتابخوانی اطلاعات عمومی فرزندتان را افزایش می دھد، کتابخوانی فداکاری و ایثار را به کودکان می آموزد.

سوالاتی که شما از ما پرسیدید

گاھی ھم ممکن است کودک نوپای شما ھنگام مطالعه فرار کند دراین صورت اصلا نگران نباشید. بچه ھا در این سن واقعاً نیاز به حرکت دارند اما اگر به خواندن ادامه دھید، او به گوش دادن ادامه خواھد داد، و ممکن است برای ارتباط مجدد و شنیدن بیشتر دوباره به سمت شما برگردد.

سعی کنید این انرژی و تمایل او به فرار و انجام حرکات جنبشی را به شخصیت ھای داستان ربط دھید مثلا از او بخواھید که مانند خرگوش کتاب بپرد یا صدای حیوان خاصی را با خلاقیت خود دربیاورد. 

اگر کودکتان تازه به صحبت کردن افتاده است، سعی کنید قبل از گفتن یک خط یا عبارت مورد علاقه او در داستان، مکث کنید تا ببینید آیا فرزندتان کلمات پایانی را پر می کند؟ یا عکس العملی نشان می دھد؟ به محض اینکه فرزندتان توانست ورق زدن کتاب را یاد بگیرد این وظیفه را به او محول کنید. سعی کنید از استقلال رو به رشد او استفاده کنید. 

به یاد داشته باشید تعریف یک داستان برای فرزندتان نیازمند یک ساعت مشخص در طول روز نیست و ممکن است ھر زمانی اتفاق بیفتد. برای مثال در حین صرف غذا، تعویض پوشک، رانندگی، قبل از خواب و … ھر یک از این لحظات فرصتی ایجاد می کند تا ارتباط عمیق تری با کودک خود ایجاد کنید و ھمچنین مھارت ھای زبانی و سواد او را نیز تقویت کنید!

4.2/5 - (26 امتیاز)