پیش از آنکه این مقاله را بخوانید به این سوال پاسخ دهید: آیا کودکان در این سنین می توانند سخنرانی کنند؟ مسلما داشتن چنین انتظاری بی مورد است؛ زیرا کودکان در این سن تنها بر زبان و مفاهیم کلمات (آن هم نه به طور کامل)، تسلط پیدا کرده اند. همین انتظار در مورد توانایی درک انواع کتاب ها هم صادق است؛ یعنی کودکان در این سن قدرت درک هر کتابی را ندارند و نیاز به کتاب ها خصوصاً داستان هایی دارند که ساده و کوتاه باشند تا هم قابل فهم باشند و هم زمان زیادی از آنها نگیرند. برای مثال داستان هایی که متن شان در هر صفحه ۱ یا ۲ خط است می تواند بسیار مناسب باشد. در این مقاله به کتاب مناسب برای کودکان 3 تا 5 سال پرداخته ایم. همراه سایت کتاب و کودک باشید.

کتاب مناسب برای کودکان 3 تا 5 سال

موضوعات کتاب مناسب برای کودکان 3 تا 5 سال

کتاب‌هایی برای شناخت محیط اطراف

چقدر سوال می پرسی؟؟؟!!!
 
جمله ای آشنا که حتی اگر خودتان آن را به زبان نیاورده باشید، قطعا در کودکی از یکی از نزدیکان تان این جمله را شنیده اید. دلیلش ساده است: این دوران، نقطه اوج کنجکاوی کودکان برای شناخت محیط اطراف است پس شنیدن مداوم این سوال امری طبیعی است.
 
به طور کلی شما می توانید با تهیه کتاب هایی با موضوع زندگی روزمره، داستان های حیوانات، اسباب بازی ها، وسایل نقلیه و … هم اطلاعات کودکان را افزایش دهید و هم کمی از جواب دادن به سوالات بی شمار آنها در امان بمانید.

کتاب‌هایی با موضوع شناخت احساسات 

می دانیم که دنیای درون انسان ها بسیار پیچیده است و غالب تصمیمات، ارتباطات و عکس العمل های ما ناشی از احساسات متفاوت ما می شوند. بر این اساس کودکان باید از همین سنین با انواع احساسات خود آشنا شوند و آن را کنترل کنند تا بتوانند در آینده زندگی سالم و موفقی داشته باشند.
 
علاوه بر این شناخت احساسات باعث رسیدن به خودشناسی و خودآگاهی می‌شود و کسی که به این موضوع تسلط دارد، می داند که به چه چیز به واقع علاقمند است و چه چیز را بخاطر تایید شدن از سمت دیگران می پذیرد و انجام می دهد.
 
اما متاسفانه برخی از والدین اهمیتی برای این موضوع قائل نیستند و تصور می کنند کودکان باید بدون آموزش توانایی کنترل هیجانات و احساسات شان را داشته باشند. بنابراین خواندن کتاب هایی با موضوع شناخت احساسات که یکی از موضوعات کتاب مناسب برای کودکان 3 تا 5 سال می باشد، برای این کودکان نه تنها لازم بلکه ضروری است.

کتاب هایی برای پرورش قدرت تفکر و بیان

یکی از راه های تقویت قدرت بیان و مهارت سخنوری کودکان کتاب های تصویری است. کتاب های تصویری به دلیل اینکه متن ندارند و یا متن کمی دارند را در لیست کتاب مناسب برای کودکان 3 تا 5 سال قرار دهید ، زیرا این فرصت را برای کودکان فراهم می‌کنند تا خودشان به کشف و شهود ماجراهای داستان، به کمک تصویر بروند.
 
همچنین از آنجا که کتاب های تصویری به کودکان امکان توضیح دادن ماجراهای داستان از دید خودشان را فراهم می کنند، در تقویت هوش زبانی و کلامی و قدرت تجزیه و تحلیل کودکان بسیار موثر هستند.

هوش کلامی و زبانی یکی از هوش های هشتگانه است و اگر به روش های تقویت آنها در کودکان علاقمندید، دوره هوش ساز مناسب شما است!

کتاب هایی برای پرورش قدرت تفکر و بیان

کتاب تعاملی 

کتاب‌ های تعاملی که یکی دیگر از موضوعات کتاب مناسب برای کودکان 3 تا 5 سال هستند، می‌ توانند یک روش جذاب و جالب برای یادگیری و کشف مفاهیم جدید برای کودکان باشند. این کتاب ها کودکان را به تعامل با کتاب تشویق می‌کنند؛ آن‌ها با فشار دادن، لرزاندن و ضربه زدن به صفحات کتاب، عملیات مختلفی انجام می دهند. این کتاب یک روش عالی برای معرفی علت و معلول به کودکان کم سن است.
 
برخی از این کتاب ها با یک CD همراه است که کودکان را به خواندن همراه با داستان تشویق می‌ کند که یک روش عالی برای کمک به کودکان در ایجاد مهارت‌ های اولیه خواندن و نوشتن است. کتاب های تعاملی را خودتان هم می توانید در خانه برای فرزندتان بسازید. برای مثال تعدادی شکل روی کاغذ یا پارچه ی نازک بکشید به گونه ای که هر کدام معرف یکی از اعداد 1 تا 10 باشند و زیر هر کدام یک قطعه کوچک با قابلیت مغناطیسی قرار دهید.
 
سپس اعداد 1 تا 10 را بر روی کاغذ یا مقوا بنویسید و قطعه ای مغناطیسی به هرکدام بچسبانید. شروع به تعریف یک داستان کنید. برای مثال: سارا امروز همراه با لقمه ی صبحانه اش 3 عدد گردو خورد. سپس از فرزندتان بخواهید عدد 3 را به شکل مربوط به آن بچسباند. فراموش نکنید در طول انجام این فعالیت حتما فرزندتان را تشویق کنید و اگر کمی نیاز به راهنمایی داشت از این کار دریغ نکنید.
 
در کل، کتاب‌های تعاملی یک روش عالی برای جذب کودکان در فرآیند خواندن هستند و به آنها در توسعه مهارت‌های مهمی مانند دست ورزی و مهارت های شناختی و کلامی کمک می کنند. این کتاب ها به هماهنگ شدن فعالیت های دست و مغز و چشمان شان بطور همزمان بسیار کمک می کنند.

چند نکته باریک تر از مو درباره کتاب مناسب برای کودکان 3 تا 5 سال

حتما در تهیه کتاب های مناسب برای کودکان 3 تا 5 سال به نکات زیر توجه نمایید :
 

1. داستان هایی که برای این کودکان می خوانید حتما و حتما باید پایان خوش داشته باشد، زیرا احسلس امنیت و امید به زندگی در این سنین باید در کودکان شکل بگیرد.

2. کتاب ها حتما دارای تصاویر درشت و گویا باشند، به گونه ای که فرزند شما با دیدن تصویر متوجه متن شود. زیرا این گونه است که می توانند با کتاب ارتباط برقرار کنند و به آن علاقمند شوند.

3. کتاب های تاریخی برای این سن بسیار خسته کننده هستند پیشنهاد می کنم سمت این دسته کتاب ها -دست کم تا زمانی که سن فرزندتان کم است- نروید و به دیگر موضوعات بپردازید. در صورتی که فرزندتان به موضوعات تاریخی علاقمند بود، داستان‌ها را به صورت بسیار ساده و شیرین و جذاب برای او تعریف کنید.

سخن آخر

کودکان ۳ تا ۵ سال به دنبال کتاب هایی هستند که با آنها ارتباط برقرار کنند. در این رده سنی، کودکان تمایل دارند کتاب‌ هایی با تصاویر رنگارنگ و شخصیت‌ های جذاب بخوانند. برخلاف کودکان بزرگتر، آنها اغلب به موضوعات خاص علاقمند نیستند و به طور کلی به داستان‌های ساده و مختصر علاقه دارند.
 
ویژگی های یک کتاب مناسب برای کودکان 3 تا 5 سال، به شرح زیر است:
 
1. کتاب‌ هایی با تصاویر جذاب و رنگارنگ
2. کتاب‌ های داستانی ساده و کوتاه
3. کتاب‌ هایی که قابلیت تعامل با آنها را دارند، مانند کتاب‌های پاپ آپ و پارچه ای
4. کتاب‌ هایی که احساسات و رفتار های اجتماعی را به طور ساده و قابل فهم بیان کنند، مثل کتاب‌ هایی که درباره دوستی، عشق و همدلی هستند.
امتیاز دهید