اگر تا به حال به رفتار کودکان دقت کرده باشید، احتمالا متوجه شده اید که یکی از سرگرمی های مورد علاقه آنها، درست کردن کاردستی است. کودکان به طور طبیعی خلاق هستند و درست کردن کاردستی می تواند به بیان بیشتر خلاقیت آنها کمک کند. همچنین کودکان از کاردستی استفاده می کنند تا بیشتر با اعضای خانواده و اطرافیانشان ارتباط برقرار کنند. سوالی که پیش می آید این است: کاردستی و کتابخوانی چگونه با هم ارتباط پیدا می کنند؟ جواب ساده است! کتابسازی. در این مقاله به آموزش کتاب سازی برای کودکان و علاقمند کردن آن ها به کتاب پرداخته ایم. شما چه در نقش والدین، چه در نقش معلم یا مربی می توانید از این سرگرمی استفاده کنید و با ایجاد ارتباط بین کودک و کتاب، آنها را به کتابخوانی علاقمند کنید. با سایت کتاب و کودک همراه باشید. 

آموزش کتاب سازی برای کودکان

آموزش کتاب سازی برای کودکان

کتابسازی محدودیت سنی ندارد و از سنین خیلی پایین هم قابل اجرا می باشد. یکی از مهم ترین مزیت های کتاب سازی برای کودکان این است که خلاقیت را رشد می دهد و هرکس می تواند با توجه به ذوق و سلیقه اش این کار را انجام دهد. از وسایل مورد نیاز برای کتابسازی و ترغیب کودکان به کتاب، می توان به مواردی مانند کاغذ، مقوا، مداد، مداد رنگی، قیچی، کاغذ رنگی و ابزارهایی از این قبیل اشاره کرد.

برای افزایش خلاقیت کودک خودت، مقاله فعالیت های تقویت خلاقیت کودکان را حتما مطالعه کن! 

روش کتاب سازی برای کودکان

ساخت کتاب بسیار آسان تنها کافی است که مراحل زیر را از آموزش کتاب سازی برای کودکان دنبال کنید :

  • چند برگ کاغذ را به هم بچسبانید یا منگنه کنید.
  • روی کاغذها مقوا بچسبانید که حکم جلد کتاب را داشته باشد.
  • یک داستان تعریف کنید و از کودکان بخواهید که برای آن داستان، نقاشی بکشند و یا برعکس؛ تصاویری روی صفحات بچسبانید و از کودکان بخواهید در مورد آن ها مطالبی بگویند یا بنویسند.
 
نکته 1: اگر فرزند شما خیلی کوچک است و توانایی نقاشی کشیدن را ندارد شما این کار را انجام دهید. یعنی در صفحات کتاب نقاشی بکشید و یا عکس بچسبانید. سپس در مورد آن نقاشی ها و تصاویر صحبت کنید. البته فراموش نکنید لحن شما باید پرانرژی و به گونه ای باشد که فرزندتان را جذب کند.
 
نکته 2: برای تصویر سازی کتاب می توانید از روش کلاژ هم استفاده کنید؛ یعنی کاغذهای رنگی یا تکه های پارچه را به گونه ای در کنار هم بچینید تا یک تصویر یا طرح کامل شکل بگیرد و از آنها تحت عنوان تصاویر کتاب استفاده کنید.
 
نکته 3: معلمان محترم بهتر است برای علاقمند کردن کودکان به مطالعه به روش کتابسازی، این کار را در بین دانش آموزان شان به صورت گروهی انجام دهند تا کودکان به صورت هم زمان، مهارت کار گروهی را نیز آموزش ببینند.
 

استفاده از روش کتابسازی چه فوایدی دارد؟

 
تصویر سازی، داستان سرایی، کاردستی و کتابخوانی فعالیت هایی هستند که تاثیرات بسیار مثبتی در شکل گیری شخصیت و آموزش اصول اخلاقی به کودکان دارند. در کتابسازی همه این مهارت ها به صورت همزمان در وجود کودکان نهادینه می شود. آنها در مرحله ی اول با خلاقیت خود داستانی می سازند، سپس بر اساس آن تصاویری می سازند یا می کشند که مرتبط با داستان است. و در آخر یک کتاب خودساخته دارند که در کنار کتاب های دیگر منزلتان می درخشد و آنها را به سمت خواندن کتاب های دیگر سوق می دهد بنابراین فراموش نکنید که از آموزش کتاب سازی برای کودکان استفاده نمایید.در ادامه به صورت جزئی تر، به فواید دیگر کتابسازی برای کودکان، اشاره شده است:
استفاده از روش کتابسازی چه فوایدی دارد؟

1. تقویت مهارت های دستی

کتابسازی تحت عنوان کاردستی، به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های دستی خود را بهبود ببخشند. این مهارت‌ها شامل توانایی استفاده از ابزارهای دستی، برش، چسباندن، دوختن و … می باشد. همچنین این مهارت‌ها می‌توانند به کودکان در زمینه‌های دیگری مانند نوشتن، خواندن و حتی حل مسائل ریاضی کمک کنند. مهارت های دستی یکی مهم‌ترین مهارت ها در سال های اولیه مدرسه است که نقش چشم گیری در موفقیت های درسی و علاقه به تحصیل در کودکان ایجاد می کند. علاوه بر این، اگر فرزند شما استعدادی در حوزه کارهای دستی داشته باشد، شما با آموزش کتاب سازی برای کودکان آن را کشف خواهید کرد و در صورت تمایل به تقویت آن خواهید پرداخت.

2. افزایش اعتماد به نفس

در پایان کار، به دلیل وجود یک محصول نهایی، فرزند شما بسیار به خودش افتخار خواهد کرد و این طرز تفکر که «من می توانم اشکال زیبایی بسازم و خلق کنم. من استعداد و توانایی زیادی دارم» در او شکل می گیرد. در این صورت فرزند شما در سال های آینده کمتر با مشکل کمبود اعتماد به نفس مواجه خواهد شد و حتی اگر حوزه علایق متفاوتی هم داشته باشد، باز هم با اطمینان به خود در آن مسیر قدم خواهد برداشت.

یکی از آموزش های دوره هوش ساز، تکنیک های تقویت مهارت های دستی کودکان است، این دوره را از قلم نیاندازید!

3. تقویت خلاقیت

کاردستی و کتاب سازی به کودکان کمک می‌کند تا خلاقیت خود را به نمایش بگذارند و مهارت‌های خلاقانه خود را بهبود ببخشند. با خلق چیزی جدید و خاص، کودکان احساس خوبی از خودشان دارند و احساس موفقیت می کنند. پس آموزش کتاب سازی برای کودکان در لیست کارهای روزانه خود قرار دهید.
 

4. تسهیل در یادگیری

انجام کاردستی و کتاب سازی می تواند به کودکان در یادگیری کمک کند. به عنوان مثال، می تواند به کودکان کمک کند تا مهارت خواندن و نوشتن خود را بهبود ببخشند. از طرفی، انجام این کارها می‌تواند در تقویت مهارت‌های ریاضی و هنری کودکان نیز موثر واقع شود.

۵. تقویت هماهنگی چشم و دست

آموزش کتاب سازی برای کودکان، کاردستی و کتابسازی باعث تقویت و هماهنگی چشم و دست کودکان می‌شود. این مهارت می‌تواند برای کودکان در زمینه‌های دیگری همانند ورزش، نوشتن و حتی رانندگی نیز کمک کننده باشد.

۶. ارتباط با اعضای خانواده

در صورت همراهی کردن با فرزندتان، انجام کاردستی و کتابسازی می‌تواند فرصت خوبی برای برقراری ارتباط با یکدیگر باشد. با هم کار کردن و خلق کردن، مشارکت، گفتگو و همکاری به دنبال خواهد داشت. همچنین فرصتی است برای خلق خاطرات خوب و به یادماندنی. 
ارتباط با اعضای خانواده

سخن آخر 

به صورت کلی، کاردستی می‌تواند برای کودکان فرصتی برای سرگرمی، آموزش، ابراز خلاقیت، ارتباط با اعضای خانواده و تقویت اعتماد به نفس باشد. به همین دلیل است که بسیاری از کودکان عاشق کاردستی هستند پس از همین ابتدا شروع به آموزش کتاب سازی برای کودکان نمایید. فراموش نکنید اگر در جریان کتابسازی قصد همراهی با فرزندتان را دارید، لطفا به هیچ عنوان روی کیفیت تصاویر و داستان ها حساسیت نشان ندهید و اجازه دهید که ذوق هنری و ادبی کودکان رشد پیدا کند و هر آنچه را در ذهن دارند عیناً پیاده سازی کنند تا مبادا چشمه جوشان خلاقیتشان خشک شود.
4.1/5 - (33 امتیاز)