بلند خوانی کتاب

با عرض سلام خدمت همه ی عزیزان امیدوارم که سلامت باشید و ایام به کامتان باشد.
دوستان امروز قصد دارم درمورد مبحث بلند خوانی کتاب،سودمندی های آن و چگونگی انجامش صحبت کنم.

بلند خوانی کتاب،خواندن با احساس و بلند یک کتاب یا متن است.خواندنی که بعد از آن کودکان را شیفته کتاب می کند.بلندخوانی مزیت ها و سودمندی های بسیاری دارد که به تعدادی از آن ها به طور خلاصه اشاره می کنم.

1-برانگیختن عشق به کتاب و مطالعه در کودکان
2-محکم ترشدن رابطه ی عاطفی بین کودک و والدین یا بین دانش آموزان ومعلم
3-گسترش دایره ی لغت و واژگان
4-افزایش درک مطلب
5-تشویق کودکان به اندیشیدن و تفکر
و خیلی موارد دیگر…

بلندخوانی به سه مرحله تقسیم میشود: پیش از بلند خوانی، هنگام بلندخوانی و پس از بلندخوانی.
در بخش اول یعنی پیش از بلند خوانی شما باید برای خودتان کتاب را بخوانید و فکر کنید که چه فعالیت هایی می توانید با آن کتاب خاص داشته باشید یعنی چه کارهایی می توانید انجام دهید تا کودک را مشتاق و علاقه مند به شنیدن داستان کنید.برای مثال کتاب را نشانش دهید و از او بپرسید:به نظرت این کتاب در مورد چی است؟و چه اتفاقاتی در آن میوفتد؟یا داستان را به طور خلاصه تعریف کنید و درست در نقطه هیجان داستان مکث کنید وبگویید:اگر می خوای بدونی که بعدش چه اتفاقی میوفته بیا تا باهم کتاب را بخونیم.
بخش دوم هنگام بلند خوانی است.در این مرحله نحوه نشستن شما خیلی مهم است یعنی باید طوری بنشینید که هم شما و هم فرزند یا دانش آموزانتان صفحات کتاب را به راحتی ببینند.اگر تنها برای یک کودک کتاب می خوانید بهتراست که او را در آغوش بگیرید تا رابطه عاطفی شما مستحکم تر بشود.پس از اینکه کتاب را در دست گرفتید به تصایر جلد و یا صفحات اول کتاب اشاره کنید و از کودکان بپرسید: فکر می کنی این در مورد چیه؟ هنگامی که کتاب را می خوانید بهتره برای آشنایی کودکان پیش از دبستان به متن های چاپی با انگشت به کلمات اشاره کنید.عزیزان داستان را به آرومی بخوانید و اجازه دهید کودکان تصاویر را با دقت ببینند چون تصویر نقش مهمی در درک مفاهیم داستان دارد و پس از آن سوالاتی در مورد تصاویر بپرسید تا دقت و توجهشان را به خودتان جلب کنید.قبل از خواندن هر صفحه بچه ها را تشویق کنید که در مورد اتفاقات بعدی کتاب حدس بزنند چرا آنکه این کار باعث تقویت قدرت استدلالشان میشود.حتما و حتما حالت،لحن و صدای شخصیت های مختلف داستان را تغییر بدهید و کتاب را با یک حالت و لحن نخوانید.
و مرحله آخر مرحله پس از بلند خوانی است.اولین کاری که پس از بلند خوانی کتاب باید انجام دهید،گفت و گو درمورد داستان است که از قبل باید پرسش های مناسب انتخاب کنید.پرسش هایی که جذاب باشند و پاسخ های کلیشه ای نداشته باشند چون هدف این مرحله تنها و تنها تقویت توانایی تفکر در کودکان است نه نصیحت و پند و اندرز دادن همچنین شما می توانید فعالیت های هنری برای کتاب مختلف انجام دهید مثل اجرای نمایش،کتاب سازی،نقاشی. این فعالیت ها باعث ایجاد احساس لذت در کودکان می شوند وعلاوه بر این که موضوع و محتوا کتاب را در ذهنشان ثبت می کنند،باعث می شوند که کودکان به مرور زمان به یک فرد کتاب خوان تبدیل شوند.

دوستان عزیز چنانچه نیاز به مشاوره بیشتر داشتید می توانید از طریق کانال تلگرام @ketabkoodak و یا وبسایت fatememadani.com با بنده در ارتباط باشید.

فاطمه معدنی
نویسنده و پژوهشگر کتاب کودک

امتیاز دهید