چگونه می توان با کمک کتاب، قدرت تخیل و تفکر کودکان را رشد داد؟

چند روز پیش یکی از عزیزان این گروه سوال کردند که چطور میتوانند قدرت تفکر و تخیل پسر5 سالشان را به کمک کتاب که خیلی هم به آن علاقه دارد رشد بدهند.
دوست عزیز برای این گروه از بچه ها که گرایش زیادی به کتاب دارند شاید صرف خوندن کتاب کافی نباشد.

 

شما با انجام کارهایی میتوانید قدرت تخیل و تفکر فرزندتان را رشد دهید:
1-استفاده از کتاب های تصویری
یعنی کتاب هایی که یا متن ندارند یا اگر هم دارند در حد 2 یا 3 جمله هستند.شما میتوانید این تصاویر را به کودکتان نشان دهید واز او بخواهید با توجه به تصاویر یک یا چند داستان بسازد.
2-تغییر دادن روایت های داستان
یک داستان را برای فرزندتان بخوانید و از او بخواهید که انتهای داستان را تغییر بدهد هرطور که خودش دوست دارد یا ازش بپرسید تو اگر جای این شخصیت بودی چکار می کردی؟
3-تصویرسازی قصه ها
اگر کودک شما به نقاشی علاقه دارد،میتوانید یک قصه یعنی داستانی که تصویر ندارد را برایش بخوانید و از او بخواهید که با توجه به درکی که از داستان داشته است،تصویر سازی کند.انجام این مورد باعث رشد ذوق هنری کودکان نیز میشود.

نکته خیلی خیلی مهم در انجام این کارها این است که به “هیچ وجه به کودکتان نگویید نه اینجوری غلط است،داستان که این شکلی نمی شود،اگر این اتفاق بیوفتد بهتر است وجمله هایی مثل این…

اجازه بدهید کودکان در این مرحله در تخیل خودشان غرق بشوند هرچند که از نظرشما غیرواقعی باشد.

 

باید توجه داشته باشید که اگر در خیال پردازی فرزندتان دخالت کنید مانع پیشرفت قوه ی تخیل و تفکرشان می شوید.
دوستان چنانچه سوالی درباره ی چگونگی علاقه مند کردن کودکان به مطالعه داشتید می توانید از طریق کانال تلگرام @ketabkoodak با من در ارتباط باشید.

فاطمه معدنی

کارشناس ارشد رشته کتابداری و دانش شناسی

نویسنده و پژوهشگر کتاب کودک

امتیاز دهید