چرا کودکان باید کتاب بخوانند؟

امروز قصد دارم درمورد یک مقوله بسیار مهم اینکه “چرا کودکان باید مطالعه کنند؟” صحبت کنم

البته مقصود من از مطالعه خواندن کتاب های غیر درسی مثل کتابهای داستان، شعر، علمی و تاریخی هست.

می دانیم که همه والدین یک دغدغه خیلی مهم و اساسی دارند و آن تربیت درست فرزندان است. شما به عنوان پدر یا مادر برای داشتن فرزندانی سالم سعی می کنید که غذای سالم برای آنها تهیه کنید و همچنین پوشاک مناسب برای شان بخرید.

اما درمورد فکرشان چه؟؟؟

در مورد تخیل و کنجکاوی شان و اینکه اینها باید به روش درستی جهت دهی پیدا کنند.

یکی از مهم ترین روش ها، مطالعه کتاب های غیر درسی است.

 

 

5 دلیل اصلی برای اینکه “چرا کودکان باید مطالعه کنند؟”

  1. شناخت محیط اطراف و جهان پیرامون: کتاب به کودکان و نوجوانان کمک می کند که محیط اطراف شان را بهتر بشناسند و نسبت به آن دید وسیع تری پیدا کنند.
  2. گسترش دایره لغت و پرورش قدرت بیان: کتاب به کودکان کمک می کند که دایره لغت بهتری داشته باشند. این کودکان بیان بهتری خواهند داشت و مسلما در مقاطع تحصیلی شان موفق تر خواهند بود.
  3. وسیع تر شدن قدرت تخیل و خلاقیت: وقتی کودکان داستان های کتاب ها را می خوانند تخیلشان قوی تر می شود؛ تخیل قوی باعث ایجاد خلاقیت می شود و همیشه افراد خلاق در مقاطع کاری و تحصیلی شان افراد موفق تری هستند.
  4. افزایش اطلاعات عمومی و اعتماد به نفس: کتاب هایی مثل کتاب های علمی و تاریخی اطلاعات عمومی کودکان و نوجوانان را افزایش می دهد و با افزایش اطلاعات عمومی ناخودآگاه اعتماد به نفش آنها نیز بیشتر می شود و  قدرت اظهار نظر در جمع پیدا می کنند.
  5. پرورش عواطف، احساسات و قدرت تصمیم گیری: همه افراد خصوصا کودکان زمانی که کتابهای داستانی را می خوانند بطور ناخودآگاه با شخصیت های آن همذات پنداری می کنند؛ یعنی همراه با شخصیت ها شاد و غمگین می شوند، می ترسند، شجاعت به خرج می دهند و درنهایت تصمیم گیری می کنند. این احساس همذات پنداری 2 پیامد بسیار مهم دارد:

پیامد اول: باعث پرورش احساسات و عواطف کودکان می شود و سبب می شود آنها نسبت به عواطف دیگران درک بیشتری داشته باشند. به همین دلیل این کودکان روابط اجتماعی بهتری خواهند داشت.

پیامد دوم: هنگامی که کودکان کتاب ها را می خوانند و همراه با شخصیت ها تصمیم گیری می کنند، خودشان را در آن شرایط قرار می دهند و اگر زمانی آن شرایط برای خودشان اتفاق بیفتد بهتر و راحت تر تصمیم گیری می کنند. و این موضوع احتمال انجام اشتباه در آینده را کاهش می دهد.

 

فاطمه معدنی

نویسنده و پژوهشگر کتاب کودک

موضوع ویدئوی بعدی: چگونه می توان کودکان را به مطالعه علاقمند کرد؟

مطالب پیشنهادی:

کودک کیست؟ و کودکی به چه معنا است؟

8 روشی که والدین می توانند کودکان را به مطالعه تشویق کنند!

چگونه برای کودکان نوپا کتاب بخوانیم؟

کودکانی تربیت کنیم که به مطالعه عشق بورزند

کانال کتاب کودک و نوجوان
@ketabkoodak

امتیاز دهید