هر شخصی در دوره های مختلف زندگی اش به نوع خاصی از کتاب ها، گرایش بیشتری دارد و اگر بداند که چطور می تواند کتاب های مورد علاقه اش را پیدا کند، به یک فرد کتاب خوان تبدیل خواهد شد. انتخاب کتاب مورد علاقه، یک مهارت است که اگر هر فردی از کودکی یا نوجوانی آن را فرا بگیرد دیگر در بزرگسالی با این جمله که “خیلی دوست دارم کتاب بخوانم ولی نمی دانم چه بخوانم!” مواجه نمی شود. برای پیشگیری از به وجود آمدن این دغدغه، در این مقاله به موضوع پرورش مهارت انتخاب کتاب در کودکان و نوجوانان پرداخته ایم. با سایت کتاب و کودک همراه باشید.
 
مهارت انتخاب کتاب در کودکان

راه های پرورش مهارت انتخاب کتاب در کودکان

۱. از فرزندتان سوال کنید

برای پرورش مهارت انتخاب کتاب در کودکان، اولین قدم این است که مستقیماً از فرزندتان بپرسید که به چه کتاب هایی علاقه دارد. می توانید برای گرفتن جواب های بهتر او را کمک کنید. مثلا بپرسید کتاب های داستانی را ترجیح می دهد یا علمی و تخیلی؟ اگر گفت کتاب های داستانی دوباره بپرسید داستان های قدیمی یا داستان های جدید؟ داستان های طنز یا داستان های هیجانی؟ و سوال هایی از این قبیل. آنقدر سوال بپرسید تا در آخر به موضوع یا سبک خاصی برسید.

۲. اوقات نسبتاً زیادی را در کتابخانه و کتاب فروشی سپری کنید

بعد از اینکه متوجه شدید کودک شما به چه موضوعاتی علاقه دارد به کتاب فروشی یا کتابخانه بروید و با کمک فروشنده یا کتابدار به قسمتی بروید که موضوعات مورد علاقه فرزند خود در آنجا قرار دارد و اجازه دهید فرزندتان تا زمانی که از دیدن کتاب ها لذت می برد آنجا باشد، کتاب هایی که دوست دارد را ورق بزند و انتخاب کند.
والدین عزیز لطفا وقتی به کتاب فروشی یا کتاب خانه می روید هیچگاه از جملاتی مانند “زود باش”، ”دیر شد”، ”چقد طولش میدی”، “کلی کار دارم “ و امثال این استفاده نکنید تا فرزند شما با آرامش کتابش را انتخاب کند.
دو نکته ای که نباید فراموش کنید: 
1. اگر فرزندتان کتاب هایی انتخاب کرد که احساس کردید برایش ساده است -مثل کتاب های تصویری یا کتاب های کمیک- با او برخورد نکنید. این کتاب ها برای ایجاد علاقه به مطالعه گزینه بسیار مناسبی هستند.
2. اگر هم کتابی انتخاب کرد که احساس کردید ممکن است خواندنش برایش سخت باشد باز هم برخورد نکنید؛ شما می توانید این کتاب ها را با هم بخوانید و هنگام خواندن، کلمات پیچیده را برایش معنی کنید.
آشنا کردن کودک با هویت ملی بسیار مهم است. اما علت مهم بودن این موضوع را می دانید؟
اوقات نسبتاً زیادی را در کتابخانه و کتاب فروشی سپری کنید

۳. از افراد متخصص کمک بگیرید

می توانید با افرادی که در زمینه پرورش مهارت انتخاب کتاب در کودکان، علم و تجربه زیادی دارند مشورت کنید. معلمان، مشاوران کودک، کتاب فروشان و افرادی که در این زمینه تحصیلات مربوطه دارند می توانند گزینه های مناسبی باشند.
پیشنهاد می شود با سلیقه و تجربه ی شخصی خودتان به انتخاب کتاب دست نزنید. کاملا درست است که شما به عنوان والد شناخت خوبی از فرزندتان دارید، اما کتاب های کودکان دارای ویژگی های خاص و ظرافت هایی است که شاید از نگاه شما پنهان باشد. در نتیجه کمک گرفتن از فردی که شناخت عمیقی نسبت به کتاب های کودکان دارد قطعاً گزینه ی بهتری خواهد بود.

۴. گروه های کتاب خوانی تشکیل دهید

وقتی کودکان آنچه را که کودکان دیگر می خوانند ببینند، ممکن است از انتخاب کتاب دوستان و همسالان خود الهام بگیرند. به فرزندانتان اجازه دهید کتاب‌ های خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و همچنین کتاب‌ هایی را که خوانده‌ اند به دیگران نشان دهند و معرفی کنند. به دلیل کلی بودن علایق کودکان در این سن، احتمال یکی بودن کتاب های محبوب آنها و دوستانشان بالا خواهد بود. پس ارتباط با هم سن هایشان به پرورش مهارت انتخاب کتاب در کودکان کمک خواهد کرد.

تاثیرات کتاب خوانی کودک با همسن هایش

  • اول:
کتاب تبدیل به یک تفریح لذت بخش می شود نه یک درس اجباری. کودکان حس می کنند کتابخوانی یک نوع بازی است که آزادانه آن را انتخاب کرده اند نه یک تکلیف مانند تکالیف مدرسه که مجبورند برخلاف تمایل شان آن را انتخاب کنند.
  • دوم:
با تشکیل گروه های کتاب خوانی، فرزند شما با افرادی در ارتباط است که همگی در یک سطح هستند و این علاقه آن ها را به مشارکت، بیشتر خواهد کرد. از طرفی تعامل بیشتری میان آنها شکل خواهد گرفت زیرا حرف یکدیگر را بهتر می فهمند. در صورتی که در ارتباط با والدین یا افراد بزرگتر، مجبور هستند یا سکوت اختیار کنند و صرفا نظر فردی که سالها بیشتر از او زندگی کرده را بشنوند، یا فقط گوینده باشند و هیچ موقع ارتباط دو طرفه و بحث و گفت و گو را تجربه نکنند. اگر بتوانید کودکانی پیدا کنید که علایق مشابه فرزندتان داشته باشند تاثیر مثبت آن چندین برابر خواهد شد.
آیا شما هم دغدغه علاقه مند کردن کودکان به مطالعه را دارید؟ پس مقاله مرتبط با این موضوع را از دست ندهید!

چند توصیه برای پرورش مهارت انتخاب کتاب در کودکان

1. سعی کنید از طریق سایت ها یا مراکز بررسی کتاب های کودکان و نوجوانان با کتاب های مختلف آشنا شوید تا بتوانید فرزندتان را در انتخاب بهتر کمک کنید.
2. اگر فرزند شما کتابی خواند که برایش خیلی جذاب بود کتاب های دیگر آن نویسنده یا مترجم را پیدا کنید و به او معرفی کنید. با این کار هم سلیقه کتاب خوانی فرزندتان تا حد زیادی مشخص می شود و هم مسیر علاقمند کردن او به کتاب کوتاه تر می شود.
چند توصیه برای پرورش مهارت انتخاب کتاب در کودکان

سخن آخر

در عصر تکنولوژی و بازی های کامپیوتری تنها دلیلی که می تواند کودکان و نوجوانان را به سمت مطالعه سوق دهد، لذت خواندن یک کتاب خوب است. سعی نکنید برای آموزش مسائل اخلاقی، مدام کتاب های تربیتی که به صورت مستقیم مسائلی را آموزش می دهند تهیه کنید. اجازه بدهید کودکان لذت مطالعه را بچشند تا برای همیشه به آن علاقمند شوند.
پرورش مهارت انتخاب کتاب در کودکان یکی از مهارت های مهم است که کمتر به آن پرداخته شده است. انتخاب کتاب مناسب از آن جهت اهمیت دارد که سلیقه و مسیر زندگی فرزند شما را مشخص می کند؛ علاقمندی های او را زودتر آشکار می کند و او خیلی سریع می تواند وارد حوزه ای شود که علاقه و استعداد دارد. در نتیجه بسیار مهم است که به عنوان یک والد، به فرزندانمان کمک کنیم در قدم اول، در انتخاب کتاب به استقلال برسند و سپس از این طریق همه جوانب زندگی شان را خودشان در دست بگیرند.
امتیاز دهید