حتما برایتان اتفاق افتاده که ساعت ها در مطب دکتر، صف فروشگاه و یا ترافیک منتظر مانده باشید؛ در این مواقع چه حسی دارید؟ طبیعتا حس کلافگی و عصبانیت. اگر در این شرایط فرزندتان هم کنارتان باشد چطور؟ حدس می زنم میزان عصبانیت و خشم تان بیشتر می شود؛ می دانستید کودکان در این مواقع چندین برابر شما رنج می برند؟ آنها از انتظار كشيدن متنفرند به همین دلیل حتى خوش خلق ترین شان هم گاهی رفتارى از خود نشان می دهد كه والدين را به ستوه می آورد. چرا؟؟؟ زیرا آنها توانایی پیدا کردن علتی منطقی برای آن همه منتظر ماندن را ندارند و به طبع زودتر و بیشتر از شما خسته، کلافه و عصبانی می شوند. یکی از راه های فرار از این کلافگی، پر کردن زمان های انتظار و وقت های مرده با کتاب است. اما چطور می توان کودکان را جذب کتاب خوانی کرد؟ چطور آنها را عادت دهیم تا در مواقعی که پیش تر ذکر شد به سمت کتاب بروند؟ در این مقاله به موضوع راه های تشویق کودکان به کتابخوانی پرداخته ایم. با سایت کتاب و کودک همراه باشید.

تشویق کودکان به کتابخوانی

راه های تشویق کودکان به کتابخوانی

برای تعداد زیادی از خانواده ها، جایگزین کردن کتاب به جای تلویزیون و بازی های کامپیوتری، کار سخت و پرچالشی است اما مانند هر مسیری، راه و روش هایی دارد. شما برای تبدیل کردن کتاب به بخشی از زندگی کودکان، می‌توانید از راه‌های زیر استفاده کنید:
 

۱. با فرزندتان کتاب بخوانید

شما می‌توانید هنگامی که کتابی را برای کودک خود می‌ خوانید، از این فرصت برای برقراری ارتباط با او استفاده کرده و با او درباره موضوعات مختلف کتاب صحبت کنید. همچنین می‌توانید بعد از خواندن کتاب، به کودکتان بگویید که چه چیزهایی را از کتاب یاد گرفته است و با او درباره ی مواردی که در کتاب به آن اشاره شده بحث کنید، این کار باعث تشویق کودکان به کتابخوانی می شود.

۲. برای فرزندتان یک کتابخانه شخصی بسازید

با ایجاد یک کتابخانه شخصی برای کودک خود، او را برای خواندن و یادگیری تشویق کنید. به او کمک کنید تا کتاب‌ های جذاب و مرتبط با علایق و سلایق اش انتخاب کند و سپس به او بگویید که چگونه می‌تواند از آن‌ ها استفاده کند. حتی برای تشویق کودکان به کتابخوانی، می توانید از آن ها بخواهید که کتابخانه شخصی خود را به دلخواه تزیین کرده و کتاب ها را داخل آن بچینند. 

روش های ترویج کتابخوانی در مدارس کدام ها هستند؟

۳. داستان کتاب ها را همانند یک نمایش اجرا کنید

از کتاب‌هایی که کودکتان می‌خواند، برای بازی و اجرای نمایش استفاده کنید. این کار می‌تواند فرصتی برای تقویت مهارت‌های اجتماعی و زبانی و همچنین راهی برای تشویق کودکان به کتابخوانی باشد. به عنوان مثال، اگر کتابی درباره حیوانات دارید، می‌توانید با کودکتان بازی کنید و او را دعوت کنید که نقش حیوانات مختلف را ایفا کند و درباره خصوصیات آن‌ها صحبت کنید.

۴. سعی کنید میان کتاب ها و واقعیت ارتباطی پیدا کنید

با استفاده از کتاب‌ها، می‌توانید کودکتان را با واقعیت پیرامونشان آشنا کنید. به عنوان مثال، اگر کتابی درباره مهارت‌های کشاورزی دارید، می‌توانید با کودکتان به باغچه بروید و او را با کشاورزی و کاشت و برداشت محصولات آشنا کنید.

۵. کلاسی تشکیل دهید تحت عنوان کلاس خواندن

شما می‌توانید با دیگر والدین و کودکان در محله تان برای تشویق کودکان به کتابخوانی، در کتابخانه یا دیگر مکان‌های عمومی، یک کلاس خواندن برگزار کنید. کلاس‌ها می‌توانند فرصتی برای کودکان باشند تا با همراهی هم سن هایشان کتاب‌های جدید بخوانند، بحث کنند و از تجربیات یکدیگر بیاموزند.
راههای تشویق به کتابخوانی

نکات مهم تشویق کودکان به کتابخوانی

برای تشویق کودکان به کتاب خواندن، همیشه نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

  1. می توانید با شنیدن خلاصه داستان کتاب از کودکان، آنها را تشویق کنید و برای خواندن بیشتر به کتاب‌های مرتبط ترغیب کنید. 
  2. می‌توانید با کودکان خود درباره کتاب‌هایی که خوانده‌اند، گفتگو کنید یعنی از آن‌ها بپرسید که چه چیزهایی از آن‌ها یاد گرفته‌اند؟ و چه نظری درباره آن‌ها دارند.؟ این کار به کودکان کمک می‌کند که تمرکز و تفکر خود را درباره کتاب‌ها تقویت کنند و به آن‌ها انگیزه می‌دهد تا بیشتر بخوانند.
  3. می توانید کتاب‌هایی که خودتان در کودکی خوانده‌اید را با آنها به اشتراک بگذارید بدیم صورت که در کنار کودکان خود بنشینید، با هم کتاب بخوانید و همراه با آن‌ها کتاب بخوانند. 
ویژگی های کتاب مناسب برای کودکان 8 و  ۹ سال را بیشتر بشناسیم

سخن آخر

به طور کلی، با استفاده از تکنیک‌های مختلف می‌توانید کتاب را به بخشی از زندگی کودکان تبدیل کنید و از این طریق آن‌ها را به خواندن و یادگیری تشویق کنید. فراموش نکنید زمانی که فضای زندگی کودکان را با “کتاب” همراه می کنید بطور ناخودآگاه به آن ها آموزش می دهید که در آینده نیز “کتاب” را به عنوان بخش مهمی از زندگی روزمره خود ببينند.
4.1/5 - (20 امتیاز)