در تقویم رسمی هر کشوری، روزهای خاصی وجود دارد که به نام شخصیت، شغل یا مراسم خاصی نام گذاری شده اند تا در آن روز بخصوص بیشتر در موردشان تفکر کنیم. برخی از این روزها به دلیل داشتن اهمیت جهانی در یک زمان خاص به عنوان روز جهانی شناخته می شوند؛ مانند روز جهانی زن، روز جهانی حقوق بشر، روز جهانی کتاب و “روز جهانی کودک”. در تقویم جهانی، ۱۶ مهر به عنوان روز جهانی کودک نام گذاری شده است؛ روزی که باید بیشتر به کودکان توجه کنیم، بیشتر برایشان وقت بگذاریم، بیشتر در آغوششان بگیریم، بیشتر تماشایشان کنیم، بیشتر درمورد آینده شان فکر کنیم و بیشتر آنها را بشناسیم. به دلیل اهمیت شناخت کودکان، در این مقاله به موضوع کودکان را بشناسیم پرداخته ایم. مثل همیشه همراه سایت کتاب و کودک باشید.
کودک کیست؟

کودک کیست؟

در اکثر مواقع زمانی که سخن از شناخت کودک و تربیت او به میان می آید هر فردی وی را از دیدگاه خود می نگرد و او را با دوران کودکی خود و حتی گاهی با خود بزرگسالش مقایسه می کند و بر اساس آن در مورد بایدها و نبایدهای زندگی اش تصمیم می گیرد.
اما باید این مقوله را در نظر بگیریم که کودکان، کوچک شده ی بزرگسالان نیستند بلکه افرادی هستند یگانه، مستقل و بی مانند که نیاز ها، امیال و استعدادهای خاص خود را دارند و هر کدام در مقایسه با سایر کودکان شخصیتی منحصر به فرد دارند؛ چرا که مراحل رشد خود را به گونه ای متمایز از سایر همسالان خود سپری می کنند و در محیطی متفاوت و با علایقی مجزا رشد می کنند.
پس اگر به راستی تمایل داریم کودکان را بشناسیم، در قدم اول باید مستقل بودن و متفاوت بودن شخصیت او با تمام افراد پیرامونش و همینطور کودک بودن او را در نظر بگیریم.
خانم “توران میرهادی” از برجسته‌ ترین پایه گذاران نهاد کودکی در ایران در این باره معتقدند که:
درک این واقعیت -یعنی کودک کیست– موضوعی است که هنوز برای بسیاری ناشناخته است. تعداد انگشت شماری هستند که مرزهای این محدودیت را در هم شکسته و کودک، بشریت، تلاش برای تکامل جامعه و امید به پیروزی بر جهل و بی عدالتی را جستجو می کنند. این افراد از طریق مراجعه به ضمیر ناخودآگاه و قلب خود و زنده کردن خاطرات و احساسات درونی و رویاها و آرزوهای شان تلاش می کنند با چشم کودکی خویش کودکان را کشف کنند. آنها بر این باور هستند که کودک، فقط کودک است؛ یک انسان کوچک با ضمیری پاک و آماده برای آموزش دیدن. کسی که احتیاجات روحی خاصی دارد.

روز جهانی کودک چطور شکل گرفت؟

در سال ۱۹۴۶ بعد از جنگ جهانی دوم در اروپا، مجمع عمومی سازمان ملل به ‌منظور حمایت از کودکان، سازمانی به نام “یونیسف” را ایجاد کرد که نخست «انجمن بین‌المللی ویژهٔ کودکان سازمان ملل» نام گرفت. در سال ۱۹۵۳، “یونیسف”، یکی از بخش‌های دائمی در سازمان ملل متحد گردید و روز ۸ اکتبر روز جهانی کودک نام‌گذاری شد. وظیفه انجمن کمک به کودکان یا همان یونیسف عبارت است از:

  • مراقبت از کودکان و برآوردن نیازهای اولیه آنان در سال‌های آغازین زندگی،
  • ترغیب و تشویق والدین به تعلیم فرزندان،
  • تلاش برای کاهش بیماری و مرگ و میر در کودکان،
  • حمایت از کودکان در هنگام جنگ و حوادث طبیعی و…

در مقدمه کنوانسیون حقوق کودک آمده است: «کودک باید در فضایی سرشار از خوشبختی، محبت و تفاهم بزرگ شود».

پیمان نامه حقوق کودک شامل چه مواردی است؟

۱- هیچ کودکی نباید از تبعیض رنج ببرد.
۲- زمانی که در رابطه با کودک تصمیم گیری می شود باید منافع عالیه آنان در راس قرار گیرد.
۳- کودکان حق حیات داشته و باید رشد کنند .
۴- کودکان حق دارند آزادانه عقاید و نظرات خود را ابراز کنند و در تمامی اموری که به آنها مربوط می شود این نظرات باید مورد توجه قرار گیرد.
کودکان را بشناسیم: پیمان نامه حقوق کودک شامل چه مواردی است؟

چگونه می توانیم کودکان را بشناسیم؟

حال که به ارزشمندی کودکان پی بردیم باید بدانیم که چگونه می توانیم به شناخت بهتری از آنها دست بیابیم. بشر می‌تواند با روش‌های مختلف کودکان را بهتر بشناسد که در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره خواهم کرد:
1. صحبت کردن با کودکان: اگر از کودکان خود سوال بپرسید و به گفتگو با آنها بپردازید، می‌توانید بیشتر در مورد آنها بدانید. این روش به شما کمک می‌کند تا به نحو بهتری با کودکان ارتباط برقرار کنید و از احساسات، نیازها و علایق آنها آگاه شوید.
2. مشاهده کودک: با توجه به اینکه کودکان از زبان برای بیان احساسات خود استفاده نمی‌کنند، می‌توانید با مشاهده رفتار و عملکرد آنها به نحو بهتری با آنها آشنا شوید. با توجه به اینکه هر کودک شخصیت و رفتار خاص خود را دارد، می‌توانید با مشاهده رفتار آنها بهتر بفهمید که آنها چه نوع شخصیتی دارند.
3. بازی کردن با کودک: بازی کردن با کودکان، روشی موثر برای بهتر شناختن آنها است. بازی کردن با کودکان به شما کمک می‌کند تا با سبک بازی کودکان و نحوه تفکر آنها آشنا شوید.
4. شنیدن نظرات دیگران: شنیدن نظرات دیگرانی که با کودکان شما ارتباط دارند، می‌تواند به شما کمک کند تا نحوه رفتار و تفکر کودکان را بهتر بفهمید. افرادی مانند مربی مهدکودک، معلم مدرسه و آموزگارانی که با کودکان زیادی در ارتباط بوده و هستند.
5. مطالعه درباره رشد کودکان: مطالعه درباره رشد کودکان، به ما کمک می‌کند تا با انتظارات و نیازهای آنها آشنا شویم. این روش به ما امکان می‌دهد تا با توجه به مراحل رشد کودکان، بهترین روش برای برخورد با آنها را انتخاب کنیم و در نهایت به شناخت بهتری از کودکان دست یابیم‌.
چگونه می توانیم کودکان را بشناسیم؟

شناختن کودکان چه فایده ای دارد؟

شناختن بهتر و عمیق تر کودکان، تاثیرات مثبت بسیاری دارد. برخی از موارد کودکان را بشناسیم عبارت اند از:

1. با شناخت بهتر کودکان، می‌توانید بهتر با آنها ارتباط برقرار کنید و برای حل مشکلات و بهبود روابط با آنها از راه‌هایی استفاده کنید که برای شان مناسب است.

2. با شناخت بهتر کودکان، می‌توانید بهتر بفهمید که چگونه می‌توانید با آنها تعامل موثر داشته باشید و به آنها کمک کنید تا بتوانند بهتر از زندگی استفاده کنند.

3. با شناخت بهتر کودکان، می‌توانید بهتر فهمید که چگونه می‌توانید با آنها برخورد کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید و رفتار آنها را بهبود بخشید.

4. با شناخت بهتر کودکان، می‌توانید به آنها کمک کنید تا استقلال خود را تقویت کنند و بهترین تصمیم‌ها را در زندگی خود بگیرند.

5. با شناخت بهتر کودکان، می‌توانید به آنها کمک کنید تا اعتماد به نفس بیشتری به خود داشته باشند و بهتر از زندگی لذت ببرند.

6. با شناخت بهتر کودکان، می‌توانید بهتر درک کنید که چگونه می‌توانید آنها را بهتر در درس‌هایشان یاری کنید و عملکرد تحصیلی آنها را بهبود ببخشید.

سخن آخر

بنابراین، شناخت بهتر کودکان تاثیرات بسیاری در زندگی آنها دارد و می‌تواند به آنها در رشد و توسعه بهتر کمک کند. با استفاده از این روش‌ها، بشر می‌تواند بهتر به کودکان خود آگاه شود و روش‌های بهتری برای برخورد با آنها پیدا کند.

منابع:

1. معدنی، فاطمه.(۱۳۹۴) “نظری بر تصویرسازی کتاب کودک”. تهران: مشق شب.
2. میرهادی، توران.(۱۳۸۲). مفهوم کودکی چیست؟ – فصلنامه داخلی شورای کتاب کودک، سال ۴۱، شماره ۱.
3. وب سایت ویکی پدیا
امتیاز دهید