احتمالا بارها و بارها شنیده اید که ما باید از پیشینیان خود درس بگیریم و اشتباهات آنها را تکرار نکنیم. البته به دلیل تکرار شدنِ بسیارِ این جمله شاید در وهله ی اول کمی کلیشه ای به نظر بیاید و باعث شود فکر نکنیم که این جمله واقعا به چه معناست. یاد گرفتن تاریخ و کارهایی که گذشتگان ما انجام داده اند،  در حساس ترین زمان های زندگی، به ما کمک می کند تا در مسائل اجتماعی تصمیمات درستی بگیریم. در ادامه مقاله به تقویت مهارت حل مسئله در کودکان  از طریق تاریخ اشاره شده است. همراه سایت کتاب و کودک باشید.

مراحل تقویت مهارت حل مسئله در کودکان با داستان تاریخی

۱. شناسایی مشکل

کودکان قبل از اینکه بتوانند مشکل را حل کنند باید توانایی شناسایی مشکل را داشته باشند. برای مثال در مورد داستان‌های تاریخی، می‌توانید یکی از اتفاقات را انتخاب کنید و از کودک خود بپرسید: 《فکر میکنی اینجا چه مشکلی وجود داشته؟ چه کار یا تصمیمی اشتباه بوده؟》این سوالات به تقویت مهارت حل مسئله در کودکان کمک بسیاری میکند.

۲. جمع آوری اطلاعات

برای پیدا کردن دلیل یک مشکل، کودکان باید اطلاعات جمع آوری کنند که برای این کار می‌توانند سوال بپرسند، کتاب مطالعه کنند و یا در اینترنت جستجو نمایند. در مورد داستان‌های تاریخی، مطالعه کتاب گزینه خوبی است زیرا می توانند در مورد دلایل رخ دادن آن اتفاق و افرادی که در آن رویداد نقش داشتند، تحقیق کنند.
جمع آوری اطلاعات موثر در تقویت مهارت حل مسئله در کودکان

۳. پیدا کردن راه حل

کودکان را تشویق کنید خارج از چارچوب فکر و متفاوت عمل کرده و راه‌حل‌های خلاقانه پیدا کنند. یکی از این روش‌ها استفاده از روش بارش ذهنی است که می تواند در تقویت مهارت حل مسئله در کودکان نیز موثر باشد. روش بارش ذهنی بدین صورت است که در یک مدت زمان مشخص مانند ۵ دقیقه، از فرزند خود بخواهید ۵ الی ۱۰ راه حل برای آن مشکل بنویسند.

۴. بررسی راه‌ حل‌ها

برای اینکه کودکان بهترین راه را از میان راه حل ها نوشته شده انتخاب کنند، نیاز دارند تا نقاط مثبت و منفی هر انتخاب را یادداشت کرده و سپس هر کدام را به دقت بررسی کنند.

۵. انتخاب راه حل

در این مرحله کودکان باید بتوانند از بین راه‌حل‌ها و با توجه به نقاط مثبت و منفی  آن ها، یک مورد را انتخاب کنند. برای تقویت مهارت حل مسئله در کودکان با داستان‌های تاریخی، بهتر است از کودکان بخواهید چشمان‌ خود را ببندند و خود را در آن زمان خاص تصور کنند و سپس از آن‌ها بپرسید: 《تو اگر اونجا بودی چیکار میکردی؟ چه راه حل‌هایی انتخاب میکردی؟》
این روش علاوه بر تقویت مهارت حل مسئله، به تقویت مهارت تصویرسازی ذهنی و تجسم خلاق کودکان هم بسیار کمک می‌کند.
تقویت مهارت حل مسئله در کودکان با داستان های تاریخی

به کمک دوره ی هزاردستان ایران زمین کودکان خیلی ساده با تاریخ ایران باستان از طریق داستان  آشنا می شوند و یاد می گیرند که چگونه مهارت تفکری خلاق داشته باشند. همچنین در این دوره برای تصویرگری خلاق و نویسندگی خلاق کودکان، از هنرهای ایران باستان نیز کمک خواهیم گرفت.

4.2/5 - (43 امتیاز)