تصویر استاندارد در کتاب کودک

امروز هم قصد دارم که در مورد “تصویر در کتاب کودک” صحبت کنم. موضوعی که برای امروز انتخاب کردم،استاندارد های یک تصویر مناسب است.
برای اینکه یک تصویر مورد پسند کودکان قرار بگیرد و تاثیر مثبتی داشته باشد شامل موارد بسیاری می شود که من به طور خلاصه، تعدادی از آنها را برایتان توضیح می دهم.

 

  1. تصاویر دارای حرکت و احساس باشند: وقتی کودکان کتاب هایی را می بینند که شخصیت هایش با توجه به اتفاق های مختلف دارای احساسات و حالت های متفاوت هستند،با آن کاراکتر ها و محتوای داستان ارتباط بیشتری برقرار می کنند.
  2. کاراکترها تکراری نباشند و شخصیتی مستقل داشته باشند: این یعنی اینکه هر کتاب باید شخصیت مختص به خودش را داشته باشد و از روی شخصیت های کتاب های داستانی دیگر یا انیمیشن ها کپی برداری نشود. مستقل بودن کاراکتر ها باعث می شود که در ذهن کودک ثبت بشوند.
  3. تصاویر با کتاب ارتباط معنایی داشته باشند: بسیار دیده شده در بسیاری از کتاب ها تصاویری که برای کتاب ها تصویرسازی شده هیچ ارتباط مفهومی و معنایی با متن آن صفحه ندارند،این موضوع باعث سردرگمی مخاطب ما یعنی کودکان می شود.
  4. تصاویر گویا باشند: کودکان خصوصا گروه سنی الف و ب توانایی درک پیچیدگی هنری یا مفهومی تصاویر را ندارند و انتظار دارند که تصاویر به آنها در فهمیدن بهتر متن کتاب کمک بکند،نه اینکه خودش هم نامفهوم باشد.

همراهان کانال کتاب کودک و نوجوان مطالبی که بیان شد خلاصه ای بود ار مبحث آنچه یک تصویر خوب باید داشته باشد از کتاب نظری برتصویرسازی کتاب کودک.چنانچه نیاز به راهنمایی بیشتر داشته باشید می توانید از طریق کانال تلگرام@ketabkoodak  یا وب سایت fatemehmadani.com با من در ارتباط باشید.

فاطمه معدنی

امتیاز دهید