یکی از اتفاقاتی که هر فردی را در هر سنی خوشحال می کند “هدیه گرفتن” از دیگران است. البته میزان خوشحالی در سنین مختلف می تواند متفاوت باشد ولی می دانیم که سنین کودکی نقطه اوج این لذت است. این علاقمندی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که شاید مهمترین آن این است که کودکان به دلیل سن کمی که دارند، توانایی تهیه آنچه را که دوست دارند، ندارند و وقتی آن را به عنوان هدیه دریافت می کنند بسیار شگفت زده و خوشحال می شوند. چه بهتر که آن هدیه کالایی ارزشمند مانند کتاب باشد. در این مقاله به موضوع کتاب به عنوان هدیه برای کودکان خواهیم پرداخت. با سایت کتاب و کودک همراه ما باشید.
کتاب به عنوان هدیه برای کودکان

چرا کتاب به عنوان هدیه برای کودکان مهم است؟

هدیه دادن کتاب به کودکان بسیار مفید و حائز اهمیت است، زیرا کتاب‌ ها می‌توانند تأثیرات بسیاری در زندگی کودکان داشته باشند که در ادامه به برخی از دلایل اصلی این موضوع اشاره شده است:
 
 • توسعه ذهنی
کودکانی که با کتاب‌ آشنا می‌شوند، توانایی خواندن و نوشتن بهتری پیدا می‌کنند و ذهنشان به دانش و دانایی جدیدی دست پیدا می‌کند. این توانایی باعث می‌شود که کودکان به راحتی با متون مختلف در آینده ارتباط برقرار کنند.
 
 • تقویت مهارت‌های اجتماعی
خواندن کتاب به کودکان کمک می‌ کند تا مهارت‌های اجتماعی‌ شان را نیز تقویت کنند. هدیه دادن کتاب به کودکان باعث می شود آنها با دنیای جدیدی آشنا شوند و بتوانند در ارتباط با دیگران، ایده‌های جدید و خلاقانه‌ای برای بیان کردن داشته باشند. 
 
 • کاهش تنش‌های روحی
خواندن کتاب به کودکان کمک می‌کند تا از تنش‌ های روحی و استرس‌های روزمره خود رهایی پیدا کنند. در بسیاری از کتاب‌ ها، داستان‌ هایی وجود دارد که به کودکان کمک می‌ کند تا در مواجهه با مشکلات خود از تجربه و دیدگاه دیگران نیز استفاده کنند. این داستان‌ها این پیام را برای کودکان دارند که:
 
” تو تنها نیستی و همانطور که شخصیت داستان توانست مشکلاتش را حل کند، تو هم می‌توانی. “
 
همچنین کتاب‌ های داستان، حس همذات پنداری را در کودکان تقویت می کنند و باعث می شود آن ها بتوانند دنیا را از نگاه افراد مختلف ببیند و تجربه کنند و در نتیجه آن ها درک کنند و بتوانند ارتباط خوبی برقرار کنند.
 
 • تقویت خلاقیت
کتاب‌ ها می‌توانند خلاقیت کودکان را تقویت کنند و آنها را به اندیشیدن خلاقانه و با زاویه ی دید منحصر به فرد خود تشویق کنند. کتاب‌های داستانی، از جمله بهترین ابزارها برای تقویت خلاقیت و تفکر خلاقانه کودکان هستند.
 
 • بهبود دانش واژگان
خواندن کتاب به کودکان کمک می‌کند تا دایره واژگان خود را گسترش دهند و بتوانند بهتر و دقیق‌ تر ارتباط برقرار کنند. همچنین، با خواندن کتاب‌ هایی با موضوعات مختلف، آنها را با مفاهیم و اصطلاحات جدید آشنا می‌شوند که در آینده به در فعالیت های حرفه‌ای شان هم کمک خواهد کرد.
 
کتاب به عنوان هدیه برای کودکان اهمیت زیادی دارد بنابراین در زمان های مختلف به بهانه های مختلف کتاب های مناسب با سن کودک خود تهیه کرده و به او هدیه دهید.
 
 
نکته: از طرفی تقریبا در میان تمام رده‌ های های سنی که هر فرد از هدیه گرفتن کتاب لذت می برد، سالهای اولیه دبستان، لقب اثرگذارترین زمان را به خود اختصاص می دهد؛ چرا که در این سن کودکان خواندن را می آموزند و هدیه گرفتن کتاب و خواندن مستقل آن، اعتماد به نفس و خودباوری غیر قابل توصیفی به آنها می دهد.
 
چرا کتاب به عنوان هدیه برای کودکان مهم است؟
 اگر علاقمندید که خلاقیت کودکان را با کمک کتاب و ابزارهای مختلف پرورش دهید، می توانید در دوره ی رایگان پرورش کودک خلاق شرکت کنید.

کتاب و ایجاد حس ارزشمندی

 هدیه دادن کتاب به کودکان، می‌تواند به آنها احساس اهمیت و ارزشمندی خاصی بدهد و این حس را به آنها القا کند که بخشی از جامعه و فرهنگ خودشان را به دست آورده اند. همچنین، به آنها فرصت می‌دهد تا به دنیای داستان‌ها و دانش علمی و ادبی دسترسی داشته باشند و از آن لذت ببرند.
 
همچنین، کتاب به عنوان هدیه برای کودکان، می‌تواند به عنوان یک پاداش برای کارهای خوب و موفقیت‌ های آنها در مدرسه و زندگی، عمل کند و به آنها انگیزه و احساس مثبتی بدهد. برای مثال، می‌توانید به فرزند خود که در امتحانات خوب عمل کرده است، یک کتاب با موضوع مورد علاقه‌اش هدیه دهید.
کتاب و ایجاد حس ارزشمندی

کتاب به عنوان هدیه تولد

روز تولد هر کودکی برایش یک روز خاص و فراموش نشدنی است؛ به خصوص هدیه هایی که او در آن روز دریافت می کند ارزش بسیاری دارند زیرا برای رسیدن به آنها مدت زیادی را به انتظار گذرانیده است. شما می توانید در بین هدایایی که قصد دارید برای کودک تان تهیه کنید، کتاب را هم در لیست خود قرار دهید تا از این طریق ارزشمند بودن آن را به فرزندتان نشان دهید.

آیا کتاب به عنوان هدیه برای کودکان، همیشه باعث علاقمندی به مطالعه می شود؟

 
مسلما خیر. درست است که کتاب وسیله ارزشمندی است اما مانند هر چیزی اگر در انجام آن افراط شود، موجب دلزدگی می شود. در واقع اگر کودک شما مدت ها منتظر بوده که در روز تولدش اسباب بازی محبوبش را هدیه بگیرد، نباید به او کتاب هدیه بدهید چرا که نتیجه عکس خواهد داشت و علاقه فرزندتان نسبت به کتاب را از بین خواهید برد.
 
متاسفانه برخی از والدین تصور می کنند که اگر مدام کودکان را تشویق به مطالعه کنند و برای آنها کتاب بخرند بطور قطعی فرزندانی کتابخوان تربیت می کنند که این تصوری اشتباه است. “ گاهی باید کودکان را به حال خود رها کرد و اجازه داد تا با آرامش به سوی مسیر کتابخوانی پیش بروند. ”

نکات مهم در هنگام خرید کتاب به عنوان هدیه 

 
انتخاب کتاب به عنوان هدیه برای کودکان، نیازمند توجه به چند مورد مهم است. در ادامه به برخی از نکاتی که برای انتخاب کتاب مناسب برای کودکان باید توجه داشته باشید، اشاره می‌کنم:
 
 • سن کودک
قبل از انتخاب کتاب، باید به سن کودک توجه کرد و کتابی را انتخاب کرد که مناسب با سن و سطح خواندن کودک باشد.
 
 • علاقه کودک

توجه به علاقه کودک در انتخاب کتاب، بسیار حائز اهمیت است. چرا که برخی والدین زندگی نزیسته خود را در کودکان خود جستجو می کنند، در انتخاب کتاب نیز به موضوعاتی می پردازند که مورد علاقه خودشان است و گاها ممکن است فرزندان شان به آن موضوع علاقه نداشته باشند و از کتاب خواندن دلزده شوند. بنابراین اگر واقعا دوست دارید که کودکان تان به سمت مطالعه گرایش پیدا کنند، کتاب هایی انتخاب کنید که با سلیقه و علاقه آنها مطابقت داشته باشد.

 • موضوع کتاب

همه موضوعات مناسب همه کودکان نیستند. برای مثال کتاب‌های علمی یا ادبی و تاریخی برای کودکان پیش از دبستان سنگین و ثقیل هستند و برعکس کتاب‌های ساده و کوتاه مورد پسند نوجوانان نمی باشد. بنابراین باید به موضوع کتاب هم باید توجه کنید.

 • کیفیت کتاب

ظاهر و کیفیت کتاب از عوامل مهم در جذابیت آن است که اگر از استانداردهای لازم برخوردار نباشد، می تواند باعث عدم کشش و گرایش کودکان به سوی کتاب شود.

 • استفاده از منابع معتبر

برای انتخاب کتاب، بهتر است از منابع معتبری مانند کتابخانه‌ها، فروشگاه‌های مخصوص کتاب کودک، وب‌سایت‌های معرفی و بررسی کتاب، مشاوران و کارشناسان کتاب کمک بگیرید.

 • نظرات دیگران
در صورت امکان، می‌توانید با والدینی که تجربه خواندن کتابی مشابه را دارند، صحبت کنید و از بازخورد آنها و فرزندان شان در مورد کتاب استفاده کنید.
پیشنهاد میکنیم برای اطلاعات بیشتر، مقاله معیارهای انتخاب کتاب برای کودکان را بخوانید!
 

سخن آخر

کتاب به عنوان هدیه برای کودکان، یکی از بهترین راه‌ها برای توسعه و پایداری رشد ذهنی و روانی آنهاست. همچنین، این کار می‌تواند به کودکان کمک کند تا از دوران کودکی لذت بیشتری ببرند و در آینده، به عنوان شخصی با اطلاعات و دانش بیشتر، به جامعه خدمت کنند.
 
معمولا والدین و معلمانی که به اهمیت این مساله برای کودکان پی برده اند و از طرفی می خواهند ارتباط خوبی بین کودکان و کتاب برقرار کنند، از هدیه دادن کتاب به کودکان به عنوان یک اهرم قدرتمند و تاثیرگذار استفاده می کنند؛ یعنی سعی می کنند در مناسبت های مختلف برای کودکان کتاب بخرند.
3/5 - (1 امتیاز)